Çocuk gelişimin açısından Omega 3’ün faydaları

Çocuk gelişimin açısından Omega 3'ün faydaları

Omega 3 çocuğunuzun sağlığı ve gelişimi için ihtiyaç duyduğu, fakat insan vücudunun üretemediği çok önemli yağlardır. Çocuğunuzun sinir sisteminden, kemik gelişimine, kalp ve damar sağlığından, psikolojik gelişimine kadar etkileri olan bu yağ asitleri EPA ve DHA‘dır. Bunlar ve Omega 3 yağ asitleri olarak adlandırılır. Balık yağlarının temelini oluşturan EPA ve DHA besin zinciri yoluyla deniz ürünlerinde birikmektedir.

Omega 3 bebeklerin sağlığını anne karnından itibaren etkiler. Balık yağı bebeğin beyin ve göz retina gelişimi, erken doğum riskinin azaltılması, bebeğin doğum ağırlığının normal olması, doğum sonrası depresyonundan korunma gibi faydalar sağlar. Bunların yanı sıra çocukların beyin ve zekâ gelişimini de destekler.

Omega 3 vücutta üretilemediğinden dışarıdan alınıyor

Omega 3 yağ asitleri vücutta üretilemediği için mutlaka dışarıdan almak gerekiyor. Özellikle derin denizlerde yaşayan balıklarda yüksek oranda bulunan Omega 3, kuzey denizinde yaşayan morina, somon gibi balıklardan elde ediliyor. Bu balıkların önemi Omega 3 yağ asitleri kalitesinin yüksek oluşudur. Kültür balıklarında ise Omega 3 miktarı biraz daha düşüktür.

Ayrıca yağ elde edilirken kullanılan sistem ve markanın güvenilirliği de iyi araştırılmalıdır. Yağın besin değerlerinin üretim aşamasında iyi korunmuş olması, içiminin kolay bir formda olması ve lezzeti kullanım kolaylığı sağlar. İyi saflaştırılamamış balık yağı farklı içeriklere de sahip olabileceğinden hamile ve çocuklar için uygun değildir. Bu sebeple de saflaştırılma işlemi takviyeden doğru faydalanabilmek için son derece önemlidir.

Omega 3’ün faydaları arasında beyin gelişimi ön planda?

Omega 3’ün faydaları, öncelikle sinir sisteminin sağlıklı şekilde gelişmesi olan  olumlu etkileri yapılan pek çok bilimsel çalışmada gösterilmiştir. Bu olumlu etkilerden bazıları şöyledir;

Çocuklarda:

-Konsantrasyon, bellek, dikkat ve davranış bozukluklarında olumlu etki sağlar.

-Dürtüsel hareketlerin engellenmesinde yardımcıdır. Bu özelliği ile DEHB sorunu olan çocuklarda kullanımı önem taşır.

-Konuşma, telaffuz, yazma gibi becerileri ve zekâ gelişimini destekler.

Yetişkinlerde:

-Strese bağlı unutkanlık ve bunamaya karşı olumlu ektileri gözlemlenmiştir.

-Depresyona karşı koruyucu etkisi bilinmektedir.

İlaveten kemik, göz ve kalp damar sağlığı açısından da Omega 3 yağ asitleri son derece önemli. Omega 3 takviyesi alırken sağlıklı bir gelişim için doğru ürünü düzenli ve uygun şekilde kullanmak gerekir.

Balık yağı alırken nelere dikkat edilmeli?

Saflaştırma ürün kalitesini etkilediğinden özellikle gebelerin ve çocukların kullanacağı Omega 3 takviyesi özenli seçilmelidir. Kimyasal aroma, şeker veya tatlandırıcı içermeyen bir ürünün tercih edilmesi uygun olur.

Soğuk ve derin denizlerdeki balıklarından elde edilen Omega 3 takviyeleri bağışıklık sitemini güçlendirmeye de yardımcı olur.

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.