Çocuk eğitim ve eğlence şehri Minopolis

 

Avrupa’nın ilk çocuk eğitim ve eğlence şehri Minopolis ‘te çocuklar hem eğlenerek öğreniyor, hem hayata hazırlanıyor, ayrıca ileride seçecekleri meslekleri bizzat uygulayıp özgüven kazanıyorlar.

Artık İstanbul’da çocukların gerçek anlamda eğlenerek öğrenecekleri kocaman bir şehir var: Minopolis. İstanbul Marmara Forum’daki Garden Office -1. katta açılan, tamamen onlara özel tasarlanmış Minopolis Çocuk Şehri’nde çocuklar çeşitli meslekleri üstlenerek büyüklerin gerçek dünyasına ilk adımı atmış, önemli bir tecrübe kazanmış olacaklar.

GERÇEK HAYATIN PROVASI

Minopolis’te 4-14 yaş grubu çocuklar, kendilerine uygun boyutlarda tasarlanmış işyerlerinde -hastane, itfaiye, TV stüdyosu, banka, fabrika vb.- rol oynama yoluyla 100 kadar iş kolunu tecrübe ediyor. Psikolog ve eğitimcilerin desteğiyle geliştirilen rol oynama modelleri, temalı istasyonlarda çok gerçekçi bir şekilde yaşatılıyor. Örneğin Minopolis’te itfaiyeci olmak isteyen çocuk, başka hiçbir yerde yapamayacağı şekilde sanal bir yangını gerçeğe uygun bir şekilde söndürebiliyor. Çocuklar böylece gerçek dünyayı daha doğru algılıyor; yönetimi, liderliği, ekip ruhunu ve toplu olarak hareket etmeyi tecrübe ediyorlar.

MİNOS’LA TASARRUF

Minopolis, kendi para birimine de sahip: Minos. Çocuklar çeşitli işlerde çalışarak kazandıkları Minos’u yine Minopolis’te, hediyelik eşya, sürücü belgesi veya go-kart gibi aktiviteler için harcayabiliyor. Böylece emek harcanarak kazanılan paranın değerini anlıyor, tasarrufun önemini görmüş oluyorlar.

GELECEĞİN İLK İŞARETİ

Minopolis’te ki eğlenceli ve öğretici faaliyetler, çocuğun mesleklere ilişkin yönelim ve yeteneklerinin belirlenmesine de yardımcı oluyor. Zaten büyüklerin dünyasını sürekli merak eden çocuk, bu dünyayı eğlenceli bir şekilde yaşadığında kendi hafızasında daha uzun süreli depolayabiliyor. Bu durum çocuğa analitik düşünme becerisi kazandırırken, büyükler de çocuklarındaki gelişimi daha iyi fark ediyor. Çocuklarının bağımsız olarak birlikte sosyalleştiklerini ve öğrendiklerini gören ebeveynlerin mutluluğu daha da artıyor.

Minopolis İstanbul, haftanın her günü 10.00-20.00 saatleri arasında açık. Hafta sonları seans sistemi bulunmakta olup, Minopolis ziyareti, 4,5 saate kadar sürebiliyor.

HANGİ İSTASYONLAR VAR?
1. Takı tasarım atölyesi, 2. Fırın, 3. Tren İstasyonu, 4. Banka, 5. İnşaat Firması, 6. Hastane, 7. Dişçi, 8. Eczane, 9. Süt Çiftliği 10. Fotoğraf stüdyosu, 11. Sürücü Okulu, 12. İtfaiye, 13. Sanat Atölyesi, 14. Süpermarket, 15. Pizza İstasyonu, 16. Polis Merkezi, 17. Bilim Atolyesi 18. Güzellik Salonu, 19. Moda Stüdyosu, 20. TV Stüdyosu-Tiyatro, 21. Temizlik Firması, 22. Gazete, 23. Kargo Firması, 24. Çikolata Fabrikası, 25. Meyve Suyu Fabrikası, 26. Burger İstasyonu, 27. Göz Hastanesi, 28.Çocuk Üniversitesi, 29. Atık Yönetimi / Geri Dönüşüm Merkezi, 30. Otel, 31. Restoran, 32. 3-7 Yaş Çocuk Oyun Alanı 33. Deprem Simülasyon Merkezi
Bunun yanında pek çok eğitsel ve eğlenceli aktivite, parti konseptleri, renkli şovlar, okul gruplarına yönelik özel çalışmalar Minopolis’in minik ziyaretçilerini bekliyor.

HER AŞAMADA GÜVENLİK
Minopolis İstanbul’da ileri teknolojiye dayalı bir takip sistemi var. Giriş yapan her çocuğa ve ona eşlik eden yetişkine birer RFID (radyo frekansı ile tanımlama) bileklik veriliyor. Bu bilekliklerle ikisinin de takip edilmesi sağlanıyor. Minopolis’e bir yetişkin eşliğinde giren çocuk Minopolis’den ancak yine aynı yetişkin eşliğinde çıkabiliyor. Minopolis İstanbul’un tasarımı da çocuklar için tamamen güvenli. Keskin kenarlar, parmakların üzerine kapanan kapılar gibi çocuklara zarar verebilecek yapılar yok. Minopolis İstanbul’un tasarımı, engelli çocuklara da uygun.

YILDA 400 BİN ZİYARETÇİ
Binaları, şehir merkezi, sokakları, taşıtları ve işyerleriyle gerçek bir şehir görünümünde olan Minopolis, 5 milyon Euro’luk yatırımla yaklaşık 4 bin 500 metrekare alan üzerinde kuruldu. Yılda 400 bin ziyaretçi çekip yerel ekonomiye de canlılık getirecek Minopolis’te her işyerinin sponsorluğu tanınmış bir marka tarafından yapılıyor.
Marmara Forum AVM’de açılan Minopolis Çocuk Şehri’nin yönetimini Arel Eğitim Kurumları A.Ş. üstlendi. Arel Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Gözükara, “Çocukların gelişimine büyük katkı sağlayacak bu projenin içinde yer almaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.