Çocuğunuzun fotoğrafını sosyal medyada paylaşmak doğru mu?

İngiliz oyuncu Gwyneth Paltrow, kızı Apple ile birlikte poz verdiği fotoğrafı Instagram hesabında paylaşınca kızı ile tartışma yaşadı. Binlerce beğeni alan fotoğrafa Gwyneth Paltrow, kızı Apple tepki göstererek, “Anne bunu daha önce konuşmuştuk. İznim olmadan benim fotoğrafımı paylaşmayacaktın.” yazdı. Anne ve kızın tartışmasına neden olan bu durum aslında pek çok ebeveynin yaptığı bir hareket. Fakat sosyal medyada çocuğunuzun fotoğrafını paylaşmanız gerçekten doğru mu? Uzmanlar ve araştırmalar bu konuda ne diyor.

Henüz 14 yaşındaki Apple Martin, annesinin paylaşımından rahatsız olduğunu dile getirince bazı takipçileri Apple’ı bazıları ise Gwyneth Paltrow’u savundu. Ancak gerek güvenlik gerekse çocuk hakları açısından bakıldığında annenin çocuğundan izinsiz yaptığı bu paylaşım aslında doğru bir davranış değil.

Bu konuda uzmanlar da çocuğun bu şekilde topluma açık olarak fotoğraflarının paylaşılmasını hem çocuğun gelecekteki ruh sağlığı hem de sosyal hayatı için doğru bulmuyor. Özellikle topluma açık olarak sık yapılan paylaşımlar ve çocukların fotoğrafları üzerinden prim yaparak ünlü olmaya çalışan bazı fenomenler ve bloggerlar çocuk istismarı yapmış olarak görülüyor. Çünkü sonrasında bu kişiler paylaşımlar üzerinden para kazanıyor. Burada da çalışan aslında ebeveyn değil çocukları oluyor.

Aynı durumu sosyal medyada ne yazık ki kadın doğum hekimleri arasında da görüyoruz. Oysa hastanın izni olsa dahi özellikle doğum anı gibi çok özel içinde yenidoğan ve kendini savunma yetisi olmayan bireyin de yer aldığı fotoğraflar yasal ve etik olarak da uygun değil. Şikâyet durumunda bu kişiler için işlem yapılabiliyor.

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.