Çocuğunuzu okula gönderirken yaşına göre karar verin!

Çocuğunuzu okula gönderirken yaşına göre karar verin
Çocuğunuzu okula gönderirken yaşına göre karar verin

Okullar pek çok ilde açıldı. Covid 19 vaka sayılarındaki artış ise velileri kaygılandırmaya devam ediyor. Yüz yüze eğitim konusunda Prof. Dr. Zafer Kurugöl, velileri uyararak,”Çocuğunuzu okula gönderirken yaşına göre karar verin!”dedi.

Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı, Çocuk Enfenksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, “Covid-19, 10 yaş altındaki çocuklarda yetişkinlere göre yaklaşık yüzde 60 daha az görülür. Bu yaş grubu çocuklar hastalığı genellikle hafif, hatta belirtisiz atlatıyor. Fakat, 10 yaş üzeri çocuklarda hastalık daha yaygın görülür ve küçük çocuklara göre ağır seyrediyor. MIS-C gibi hastalığın ağır formları büyük çocuklarda daha fazla görülüyor. Bu nedenle okullar açılırken, çocuğunu okula gönderecek velilerin çocuğun yaşını dikkate almaları gerekiyor” dedi.

İki ayrı yaş grubu olarak düşünülmeli

Çocukları, 10 yaş altı ve üstü olarak iki ayrı yaş grubunda değerlendirmek gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Zafer Kurugöl, “Yapılan araştırmalarda ilk elde edilen sonuçlar okulların açılmasının Covid 19 riskini artıracağı yönündeydi. Ancak daha sonra yapılan birçok araştırma okulların açılmasının Covid 19 sıklığını, hastaneye yatışları, ölümleri etkilemediğini gösterdi.  Çocuklar, hasta olmasa bile hastalığı taşıdığı ileri sürülüyordu. Ancak artık, hastalığı çocukların yetişkinlere bulaştırmasının değil tam aksine yetişkinlerin çocuklara bulaştırmasının önemli olduğunu biliyoruz. Bizim gözlemimiz de çocukların özellikle 10 yaş altı çocukların Covid 19’u okul ortamından ziyade ev ortamında aile bireylerinden aldıkları şeklinde. Önce, çocuk hasta olup anne, baba, dedesine hastalığı bulaştırmıyor, tam tersine hastalığı aile büyüklerinden kapıyor. Bu nedenle, 10 yaş altı çocukları olan aileler ilköğretim çağındaki çocuklarının yüz yüze eğitime başlaması konusunda endişe etmesinler. Evlerde kaldıkları sürede çocuklarda, göz bozukluğu, psikolojik ve fiziksel, ortopedik sorunlarda artış yaşandığına, çocukların aşırı kilo aldığını göz önüne alsınlar ve uygun koşullar olduğunda çocuklarını okula göndermekten lütfen kaçınmasınlar.”

Yüz yüze sınavlar ertelenmeli

Okullarda yüz yüze eğitimin yeniden başlaması konusunda bölgesel karar verilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Zafer Kurugöl, ”Bir şehirde, hastalık riski düşük, vaka sayısı düşükse öncelikle 10 yaş altı çocukların okula başlaması öneririm. Önümüzdeki günlerde salgının durumuna göre 10 yaş üzerindeki çocuklar da yüz yüze eğitime başlayabilir. Tabii ki, okulların uygun koşullarda olduğuna dikkat etmek koşulu ile. Ancak, şu andaki güncel verilere göre vaka sayısının yüksek olduğu Doğu Karadeniz bölgemizdeki şehirlerde 10 yaş üzeri çocukların yüz yüze eğitime başlamasının sakıncalı olduğunu düşünüyorum. Yine, bu illerde şu ortamda yüz yüze sınavların da ertelenmesini öneririm.” dedi.

MIS-C hastalığı gibi ağır ve ciddi hastalıkları daha fazla

Prof. Kurugöl, “Yüz yüze eğitim çocuklarımız için elbette önemli, ancak okulların açılması sosyal hareketlilik de yaratacağından, mutlaka yaşanılan ilin vaka sayısı, ulaşım, sınıf mevcudu gibi pek çok konuya dikkat edilerek kademeli olarak hayata geçirilmeli. Okul ortamı 10 yaş altı çocuklar için daha az tehlike arz ederken, 10-18 yaş grubunda Covid19 ve buna bağlı MIS-C hastalığı gibi ağır ve ciddi hastalıkları daha fazla görüyoruz. Planlama iyi yapılmalı. Bu aşamada, öğretmenlerimizin aşılanmasının başlanması önemli bir gelişme. Ancak daha doğru olan, yüz yüze eğitime başlamadan önce öğretmenlerin aşılanmasının tamamlanmasıdır. Öğretmenlere aşılarının her iki dozunun da yapılmış olması idi” dedi.

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.