Cilt kaşıntıları iç hastalıklarının habercisi olabilir

Cilt kaşıntıları iç hastalıklarının habercisi olabilir
Cilt kaşıntıları iç hastalıklarının habercisi olabilir

Deri vücudumuzu kaplayan ve vücudumuzda herhangi bir rahatsızlık olduğunda hatta üzülüp sinirlendiğimizde bile ilk tepkiyi veren bölgedir. Rahatsız edici cilt kaşıntıları, bitmek bilmeyen kızarıklıklar, pul pul bir cilt, kabartılar ve hatta iltihaplı yaralar…

Cilt kaşıntıları iç hastalıklarının habercisi olabilir

Cilt kaşıntıları birçok nedene bağlı olarak çıkabilir

Tıp dilindeki adıyla pruritus, hemen hemen herkesin başına gelse de ortaya çıkma nedenleri farklılık gösterir. Genellikle tatlı ve hafif bir kaşınma ile başlasa da kaşıntının nedenine bağlı olarak şiddeti artar ve kızarıklıkları beraberinde getirir. Deri kaşıntılarının birçok sebebi olduğu gibi birçok türü de mevcuttur. Örneğin; egzama gibi deri hastalıkları, sıklıkla gıda ve benzeri alerjik reaksiyonlar, genellikle vajina ve anüste mantar enfeksiyonu, şeker hastalığı ya da hormonal değişimler kaşıntının başlıca arasında yer almaktadır. Bunun dışında birçok böbrek hastalıkları veya kansızlık gibi sağlık sorunları da deri kaşıntılarının sebebi olabilir.

Deri kaşıntılarının belirtileri;

  • Kızarıklık,
  • Kuru ve çatlayan bir cilt görünümü,
  • Ciltte nokta ve kabarcıklar,
  • Pul pul deri dokusu,

Stresin kaşıntıya yol açabildiğini biliyor muydunuz?

Stres, seri problemlerinde en sık karşılaşın sorunların başında gelen kaşıntıların ana sebepleri arasında yer alıyor. Üstelik bu kaşıntılar stresle birleştiğinde geçici ve kalıcı cilt lekelerine sebep olabiliyor. En sık karşılaşın türü ise egzamadır. Burada dikkat edilmesi gereken ana unsur, tedavinin aksatılmaması, dermatoloğun verdiği krem ve antihistaminik hapların düzenli olarak alınmasıdır.

Deri kaşıntılarında alerjenlere dikkat!

Alerjik reaksiyonların sebep olduğu kaşıntılar, cildin temas ettiği bazı maddelere verdiği tepkinin sonucudur. Bu bazen nitel takı ve plastik eldivenler olabileceği gibi, bazense sabun, parfüm, bitkiler veya kozmetik ürünler olabilir. Alerjenlere karşı harekete geçen bağışıklık sistemi nedeniyle kaşıntıya yanma hissi de dahil olabilir. Tedavi için önce kaşıntıya sebep olan alerjenler tespit edilmelidir.

Kuru bir cildin en büyük problemi; kaşıntı

Kuru ciltlerin en iyi bildiği durum kuruluk sebebiyle ortaya çıkan kaşıntı hissidir. Cilt o kadar kurudur ki, kaşınırken deri pul pul bir görüntüye sahip olabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken kaşıntıya döküntü gibi anormalliklerin eşlik etmemesidir. Çünkü döküntü, iltihaplı yara gibi durumlar söz konusuysa sadece cilt kuruluğunun sebep olduğunu söylemek çok zordur.

Kuru ciltlerin karşılaştığı kaşıntı problemi dış problemlerden daha çok etkilenir. Havada nem oranının düşük olması, uzun süre klimaya maruz kalmak, merkezi ısıtma, klorlu su ya da çok fazla banyo yapmak gibi nedenlerden dolayı cilt kurumuş ve kaşıntı yapıyor olabilir. Bu durumda sık sık iyi bir nemlendirici kullanmayı ihmal etmemek önemlidir.

Cilt hastalıkları, kaşıntının sebebi olabilir

Egzama başta olmak üzere kepek, mantar, uyuz, sedef hastalığı, bit, kurdeşen, suçiçeği gibi pek çok cilt problemi ciltte kaşıntıya yol açabilir. Eğer cilt hastalıkları sebebiyle oluşan kaşıntılarınız varsa, kaşınan yerlerin kırmızı, döküntülü ve kabartı olduğunu görebilirsiniz.  Bu normal bir durum değildir. Bu sebeple bir dermatolog ile görüşüp kaşıntıya yol açan cilt hastalıkları tedavi ettirilmelidir.

Cilt kaşıntıları iç hastalıklarının habercisi olabilir

Her ne kadar cilt kaşıntıları normal ve masum bir durum gibi görünse de bazı durumlarda iç hastalıklarına işaret ediyor olabilir. Karaciğer hastalığı, çölyak hastalığı, böbrek yetmezliği, demir eksikliği anemisi, tiroit sorunlarıyla lösemi ve lenfoma gibi kanser türleri bu hastalıkların başında geliyor. Bu tip durumlarda kaşıntı belli bir bölgeyi değil tüm vücudu etkileyebilir. Hastalığın teşhisi için gerekli testlerin yapılması gerekir.

Deri kaşıntılarından kurtulmak mümkün!

Konunun uzmanı bir dermatoloğa gittiğinizde fiziki muayene sonrası tedavi için bir yol haritası çıkaracaktır. Eğer doktorunuz cilt kaşıntısını akciğer hastalığı veya kansızlık gibi farklı nedenlere bağlarsa bazı testler yaptırabilir. Muayene ve testler sonrasında hastalığın sebebi ve tedavi şekli belirlenir. Tedavide kullanılan yöntemler; ilaçlar (oral antihistaminler ve deri iltihaplanmasından kaynaklanan kaşıntı için kortikosteroid kremler), ışık tedavileri, altta yatan hastalığın ortadan kaldırılmasıdır.

Dr. Hatice Deniz Yardımcı
Avrasya Hastanesi’nden Dermatoloji Uzmanı