Bizi takip eden babalara selam olsun!

Bizi takip eden babalara selam olsun!

Evlendiğimizde erkeklerin eve ve bize karşı sorumluluklarını yerine getirmesini isteriz. Sonra çocuğumuz olur bu sorumluluk daha da artar ev, biz ve çocuk üçgeninde her şeyi birden kavramalarını ve adapte olmalarını isteriz. Peki rollerin çok hızlı değiştiği günümüz yaşam şartlarında bu ne derece kolaydır? Hiç onları anlamaya çalışıyor muyuz? Ya da çuvaldızı biraz da kendimize batırıyor muyuz? Fizyolojik olarak hiç yaşamadıkları bir sürecin ardından bir anda mükemmel baba olmalarını beklemek ne kadar gerçekçi?

Bizi takip eden babalara selam olsun!

Bir anda mükemmel baba olmalarını bekliyoruz

Toplumumuzda evli olmak ne yazık ki halâ bir statü sayılıyor. Belirli bir yaşı geçen kadının arkadaşları evlenmiş ise üzerinde evlenmesi gerektiği yönünde bir baskı oluşuyor. Pek çok kadın evliliği bu sebeple fazla düşünmeden kabul ediveriyor. Yıllarca aile ile yaşamış arkasında hep anne veya baba desteği olmuş kadının evlenmesi ve yeni duruma adapte olması çok da zor değil. Ancak durum erkekler için biraz farklı. Evleninceye kadar kendi sorumluluğu haricinde çok da fazla bir sorumluluğu olmayan erkek bir anda ev, bir kadın ve hatta bir süre sonra bir çocuğun sorumluluğunu yüklenmeye çalışıyor. Kendisinin fiziksel olarak yaşamadığı gebelik, doğum sonrası depresyon gibi kavramları anlamasını, bir anda uyum sağlamasını bekliyoruz. Açık konuşalım hanımlar bu öyle damdan düşer gibi bir anda olabilecek bir durum değil. Yol göstermek lazım…

Açık ve net olun

Her şey sevmek ile başlıyor. Eğer gerçekten seviyorsa insan muhakkak bir yolunu buluyor. Bu yolu bulurken açık ve net olmak önemli diye düşünüyorum. Ne dersiniz? Acaba bir takım hareketler ve üstü kapalı söylemler ile anlaşılmayı beklemektense duygularımızı ve beklentilerimizi karşımızdakine uygun zamanda açık ve net olarak anlatsak nasıl olur?

Malum erkeklerin beyni bizimki kadar detaylara inmiyor. Onların düşünme şekillerini değiştirmek çok zor onların da bizimkini değiştirmesi, hâl böyle olunca beyni düzeltmeye çabalamak biraz nafile bir uğraş oluyor. Ancak davranışlarında farklılık yaratmak o kadar da zor değil. Sadece durumu doğru belirlemek ve uygun bir dil ile beklentileri anlatmak mesele.

Çocuklarla ilgilenmiyor değiller

Babalar çocuklara yeterli ilgiyi göstermiyor diye düşünürüz ama ben bunun yavaş yavaş değiştiği kanısındayım. En basitinden burada yazdıklarımızı anneler kadar babaların da takip ettiklerini elimdeki istatistiklerinden ve sosyal medyadan görebiliyorum. En azından bizi takip eden babalar son derece ilgililer. Soru soruyorlar, yeri geliyor daha fazla bilgi istiyorlar. Yeter ki bu bilgileri biz kadınlar ile paylaştıklarında “sen bilmezsin” tarzında bir yaklaşım sergileyip onların kalplerini, heveslerini kırmayalım.

Buradan bizi takip eden babalara selam göndermek istiyorum. Her ne kadar hep anne bebek çocuk desek de sizleri seviyor ve değer veriyoruz!