Bir Hayal Bir Oyun Yarışması için başvurular başladı!

 

 

Çocukların yeteneklerini fark etmelerini sağlayarak, onları cesaretlendirmek ve öz güvenlerini artırmak amacıyla geçen yıl Zorlu Holding tarafından başlatılan  “Bir Hayal Bir Oyun Yarışması” bu yıl da devam ediyor. Alanında önemli isimlerden oluşan jüri üyelerinin yapacağı değerlendirme ile bir çocuğun hikâyesi tiyatro oyununa dönüştürülerek sahnelenecek.

Son başvuru tarihi 31 Temmuz

Zorlu Holding tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan “Bir Hayal Bir Oyun Yarışması için başvurular 22 Mayıs 2017 tarihinde başladı. Türkiye’nin dört bir yanından, 2017-2018 yılında ilköğretimin üçüncü veya dördüncü sınıflarındaki öğrenciler, kendilerinin özgün hikâyeleriyle 31 Temmuz 2017 tarihine kadar yarışmaya başvurabilecekler.

Başvurular www.birhayalbiroyun.com web sitesinden yapılabileceği gibi, hikâyeler posta yoluyla da gönderilebilecek. Alanında uzman jüri üyeleri tarafından yapılacak değerlendirme ile öncelikli olarak 10 hikâye seçilecek, ardından on bir kişilik jürinin yapacağı değerlendirmenin sonunda kazananlar, 19 Eylül 2017’de kamuoyuna duyurulacak.

Okulların açılmasıyla birlikte de tiyatro oyununa dönüştürülecek en başarılı hikâye kamuoyuna duyurulacak. Sonrasında seçilen bu hikâyeden yola çıkılarak profesyonel bir ekip tarafından bir tiyatro oyunu yazılıp gelecek yıl Dünya Tiyatro Günü’nde sahnelenecek.

Çocuklarımız yazmaya, hayalleriyle dünyayı renklendirmeye devam etsinler

Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nın ikinci yılı kapsamında düzenlenen sohbet toplantısında konuşan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu, “Daha iyi bir gelecek için çocukların ve gençlerin hayallerinin peşinden gitmesi gerektiğine inandıklarını ve onları bu konuda her platformda teşvik ettiklerini belirtti. Çocukların yaratıcılıklarını artıracak, yeteneklerini fark etmelerini sağlayacak projeler geliştirmeye gayret ettiklerini ifade eden Olgun Zorlu, “Bu doğrultuda 2003 yılında hayata geçirdiğimiz Zorlu Çocuk Tiyatrosu aracılığıyla bugüne kadar 1000’e yakın oyunla, 700 bin çocuğa ulaştık. Edindiğimiz tüm bu tecrübeler ile geçen yılın bahar aylarında çocukların zengin hayal dünyalarını destekleyecek, kurdukları hayalleri hayata geçirebilecekleri bir platform olacak “Bir Hayal Bir Oyun” adlı hikâye yarışmamızı başlattık. Geçen sene Türkiye’nin dört bir yanından 3. ve 4.sınıf ilköğretim öğrencisi 347 çocuğumuz yarışmaya katıldı” dedi. 

Yarışma jürisi yazar, tiyatro yazarı ve sanatçılardan oluşuyor

Jüri ekibinde, Dr. Asya Çağlar, Hülya Nutku, Özen Yula, Şahika Tekand, Selen Korad Birkiye, Süleyman Bulut, Can Yılmaz, Mert Fırat, İlksen Başarır, Leman Yılmaz ve Murat Abbas yer alıyor.

Dereceye giren üç eserin sahibine “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi”

Yarışmada dereceye giren ilk 3 esere sırasıyla 10 bin TL, 5 bin TL ve 3 bin TL’lik para ödülü verilirken; 3 hikâyenin sahibi de “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi”ne katılarak hikâye yazımı konusunda temel becerilerini geliştirecek. Çocuklar “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi ile bir hikâyenin unsurları, karakterlerin yaratılması, olay örgüsünün yapılandırılması, yaratıcı yaklaşımlar ile metinlerini yazarken her şeyin hayal kurmakla başladığını öğrenecekler.