Ana SayfaÇocukÇocuk SağlığıBebekte aşı sonrası ateş ve huzursuzluk varsa ne yapılmalı?

Bebekte aşı sonrası ateş ve huzursuzluk varsa ne yapılmalı?

-

Aşılar yan etkisi en düşük koruyucu yöntemlerdir. Ancak bazen aşının yapıldığı yerde kızarıklık, hafif şişlik, bebekte aşı sonrası ateş ve huzursuzluk gözlenebilir. Daha önce yapılan aşılarda hiçbir şey olmamış olsa da tekrarlanan dozlarda bu geçici yan etkiler oluşabilir. Daha önceki aşılarda aşırı huzursuzluk veya ateş yaşadıysanız yeni aşı olmadan hemen önce hekime danışarak bebeğe uygun miktarda ağızdan ya da makattan fitil olarak paresetemol verilebilir. Bu bebeği rahatlatacaktır.

Ateş daha fazla yükselirse parasetemolü hekim izniyle daha sık aralıklarla günde 3-4 defa vermek gerekebilir. Eğer aşının yapıldığı nokta kızarmış ve şişmişse buraya soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

Aşı sonrası ateş tehlikeli mi ağrı kesici verilmeli mi?

Ama buz yerine dolapta soğutulmuş temiz bir cisim kullanabilirsiniz. Buzluktan çıkardığınız aşırı soğuk cisim ya da buz bebeğin canını yakarak derisinin zarar görmesine sebep olabilir. Kimi zaman aşının uygulandığı yerde küçük, sert ve ağrısız şişlik aylarca geçmeyebilir. Ancak bebekte aşı sonrası ateş ve huzursuzluk 2-3 günden fazla sürerse hekimi aramanızda fayda var. Bu aşıyla ilgili olmayan başka bir enfeksiyonun da belirtisi olabilir ve aşı dönemine denk gelmiş olabilir.