Bebeklerin arabada unutulmaması için alarmlı koltuk zorunluluğu

Bebeklerin arabada unutulmaması için alarmlı koltuk zorunluluğu

Dünyada ve ülkemizde her yıl onlarca bebek arabada unutulma sonucu hayatını kaybediyor. İtalyan hükümeti bebeklerin arabada unutulup hayatlarını kaybetmesini önlemek için alarmlı koltuk uygulamasını zorunlu hale getireceğini bildirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde, her 9 günde 1 çocuk her yıl yaklaşık 38 çocuk sıcak havada arabada unutulma sonucu hayatını kaybederken, İtalya’da son 10 yılda arabada unutularak hayatını kaybeden bebek sayısı 8 olarak açıklandı. Alarmlı koltuk kullanma zorunluluğunun bu talihsiz olayların önüne geçeceği düşünülüyor. Alarmlı koltuk ebeveyni uyararak çocuğun unutulmasının önüne geçiyor.

Alarmlı koltuk zorunluluğu

Park halinde olan bir araç, dışarıdaki sıcaklık yüksek olmasa da, anormal bir ısıya ulaşabiliyor. Çocukların vücut ısısı yetişkinlerden daha hızlı yükseldiğinden 24 derece bir sıcaklıkta arabada unutulan çocuk 15 dakika içinde sıcak çarpmasına maruz kalabiliyor. Bu gibi bir durumda derhal acil servis çağırmak ya da en yakın acil servise ulaşmak çocuğu gölge ve serin bir yere alarak su ile ıslatarak serinletmeye çalışmak eğer henüz şuuru açık ise su içirmek yapılabilecekler arasında. Ancak genellikle çocuklar baygın durumda olduklarından tıbbi müdahale haricindeki çabalar sonuçsuz kalabiliyor.

İtalya’da , bebeklerin arabada unutulup hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan bazı talihsiz olaylar sonrasında devlet, önlemek almak için düğmeye bastı. BBC Türkçe’den 

İtalya Ulaştırma Bakanı Danilo Toninelli, bir radyo kanalına yaptığı açıklamada, bebeklerin arabada unutulmasını önlemek için alarm sistemiyle donatılmış bebek araba koltuklarının zorunlu kılınacağını duyurdu.

Özel bir sensör taşıyan bu tür koltuklar, otomobilin kapıları bebek içerideyken kapatılırsa alarm veriyor. İtalya’da halen bu alarmlı bebek koltuklarının satışta olduğu ancak yaygın olarak kullanılmadığı belirtiliyor.

Alarmlı koltuklara vergi indirimi

İtalya Ulaştırma Bakanı, ailelere bu tip koltukları edinmeleri için 200 euro civarı vergi indirimleri sağlayacaklarını belirtti.

Bakan, “Ufak bir hata bir drama dönüşebilir. Aslında bunu önlemek için var olan teknolojilerden faydalanmak yeterli: Örneğin bebek koltuklarına entegre edilmiş ve arabanın anahtarına ya da akıllı telefonlara bağlanan sensörlerden faydalanılabilir” dedi. Toninelli bu yasa değişikliğinin bakanlar kuruluna sunulmasının ardından gelecek sonbahardan itibaren yürürlüğe girebileceğini duyurdu.

Ulaştırma Bakanlığı ayrıca kamuoyuna yönelik bir bilinçlendirme kampanyası da hazırlayacaklarını duyururken, İtalyan haber ajansı Ansa’nın haberine göre İtalya’da son 10 yılda arabada unutulmaları sonucu 8 bebek hayatını kaybetti.

Alarmlı koltuk olsun veya olmasın arabada bebek oto koltuğu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktaları ilgili yazımızdan okuyabilirsiniz.

Kaynak: BBC Türkçe

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.