Bebeklere 1 yaşına kadar verilmemesi gereken gıdalar nelerdir?

Bebeklere 1 yaşına kadar verilmemesi gereken gıdalar Dünya Sağlık Örgütü tarafından ana hatlarıyla belirlemiştir. Ancak bunun detayına inildiğinde ülkelere, coğrafyaya ve kültüre göre değişen bir takım uygulamalar görülebilmektedir. Ek gıdalara geçiş yapan bebeğin yedikleri yetişkinlerinki ile birebir aynı olmamalıdır. Hatta genel anlamda çocukları daha sağlıklı beslememiz gerekir. Özellikle bebekler hızlı gelişim döneminde olduklarından ve tüm organsal fonksiyonları henüz gelişim aşamasında olduğundan onların sağlıklı beslenmesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bebeklere 1 yaşına kadar verilmemesi gereken gıdalar nelerdir?

Bebeklere 1 yaşına kadar verilmemesi gereken gıdalar

 • Bal

Besleyici bir gıda olsa da bal alerjik bir besindir ve  “clostridium botulinum” adlı bir spor içerebileceği için bebeklerde çok tehlikeli sonuçları olabilecek bir tür gıda zehirlenmesine yol açabilir. Bir yaş sonrası bebeğin bağırsakları bu sporlarla baş edebilecek duruma gelir. Bal aynı zamanda yüksek alerjen bir gıdadır.

 • Yumurta beyazı

Yumurta beyazı alerjik bir gıdadır. Bebeklere 1 yaşına kadar verilmemesi gereken gıdaların ikinci sırasında yer alır.  Yumurta alerjisi olmayan bebeklere 9 aylıktan sonra çok az miktarlarda başlanarak denenebilir. Ancak miktar çok az olmalıdır. İlk 2 gün 1 çay kaşığı kadar vermek daha sonra 2-3 ve 4 çay kaşığına çıkarmak ve bu süreçte çocukta herhangi bir reaksiyon olup olmadığına dikkat etmek gerekir.

 • İnek sütü

İnek sütü alerjisi günümüzde oldukça yaygın görülmektedir. İnek sütü proteini alerjisi haricinde laktoz da problem yaratabilmektedir. 1 yaşına kadar direkt içirilmemeli yoğurt, peynir gibi süt ürünleri tercih edilmelidir.  Süt, yoğurt hâline geldikten sonra inek sütünün protein yapısı değiştiği için zararlı etkileri ortadan kalkar. Yoğurt çok faydalı bir protein ve kalsiyum kaynağıdır, 6. aydan sonra bebeklere her gün yedirilmelidir. İnek sütü 1 yaşından sonraki çocuklarda da fazla içildiğinde demir eksikliğine ve kabızlığa neden olabilir. Bu sebeplerden ötürü 1 yaşından sonra inek sütü verilirken de günlük 2 su bardağından fazla verilmemelidir.

 • Sakatatlar

Karaciğer haricinde diğer sakatatlar, virüs taşıma ihtimali nedeniyle bebeklere hiçbir şekilde verilmemelidir. Özellikle beyin yedirilmemelidir.

 • Kakao, çikolata gibi besinler

Kafein bebeği bebekler için uygun değildir. bebeği sinirli, huysuz yapabileceği gibi  kalsiyum ve diğer besleyici maddelerin emilimini de engeller. Bu sebeplerden dolayı kafein içeren kahve, kakao, çikolata bebeklere yedirilmemelidir.

 • Çay

Besleyici herhangi bir değeri olmayan çay, demir emilimini engelleyerek çocuklarda kansızlık yapabilir. Çocuklara büyük de olsalar çay vermek doğru değildir.

 • Yüzde yüz meyveden yapılmamış meyve suları ve gazlı içecekler.

Tatlandırıcı içeren (sakarin, aspartam vb.) her türlü hazır meyve suyu, tatlı, puding, bisküvi, kek 1 yaşına kadar hatta sonrasında da kullanılmamalıdır.

 • Salam, sosis ve sucuk gibi işlenmiş gıdalar

İşlenmiş etler, konserveler, tütsülenmiş et ve balık da 1 yaşından önce verilmemelidir. Bu tip gıdaların içeriğinde kimyasal maddeler bulunmaktadır. Sodyum oranları yüksektir ve nitrat gibi fazlasının zararlı olduğu maddeler içerirler.

 • Soda

İki yaşına kadar çocuklara soda verilmesi önerilmez.

 • Kuruyemişler

Yüksek alerji riski ve tane olarak verilirse boğulmaya sebep olabilmesi nedeniyle 1 yaşına kadar bebeklere verilmemesi gereken gıdalar arasındadır.

 • Tuz ve şeker

Çocukların yemeklerine 1 yaşına kadar tuz 2 yaşına kadar şeker ilave edilmemesi gerekir. 1 yaşından sonra tuz çok az miktarda. İki yaşından sonra şeker de kısıtlı olarak kullanılabilir. Tabii mümkün ise şekerin hiç kullanılmaması önerilir.

 • Taneli gıdalar

Bebeklerde boğulmalara sebep olabileceğinden üzüm, kiraz vb. meyveler çocuklara ezilerek yetişkin denetiminde verilmelidir.

 • Mısır gevreği, müsli vb

bebeklerin mamalarında kullanılmamalıdır. Bunlar katkılı gıdalardır ve işlem görmüşlerdir.

 • Light ürünler

Yaşı kaç olursa olsun light, diyet vb. ürünler bebekler ve çocuklar için uygun değildir. 1 yaşından sonra süt alırken de light süt, peynir yerine yarım yağlı ya da yağlı tercih edilmelidir. Light ürün yerine porsiyonlar doğru ve yeteri kadar olmalı çocukta kilo sorunu varsa hekime veya diyetisyene başvurulmalıdır.

 • Bazı meyveler

Çilek, kivi, böğürtlen ve narenciye (portakal, limon, mandalina) bebeklere genellikle 1 yaşına dek önerilmez. Çünkü bu meyveler diğerlerinden daha alerjendir. Portakal mandalina alerjisi olmayan bebeklerde takip eden hekime danışılarak 9 -10 aydan sonra çok az miktarlarda başlanabilir.

 • Tohumlar ve bitki çayları

Son yıllarda adı çok geçen chia, keten tohumu vb. tohumlar, çeşitli bitki çayları bebek beslenmesi için uygun değildir. Bebeklerde kullanılan rezene, papatya, ıhlamur, ada çayı haricinde çok bilinmeyen bitkilerden hazırlanan çaylar çocuklara içirilmemelidir. Alışıla gelmiş sık kullanılan (papatya, rezene, ıhlamur vb.) bitki çayları da 8-9 aydan sonra çok az ve nadiren verilebilir. Çocuklar için özel hazırlanmış çayları üzerinde yazan kullanım talimatına göre vermek gerekir.