Bebekler için rezene çayı nasıl hazırlanır?

Bebekler için rezene çayı nasıl hazırlanır?
Bebekler için rezene çayı nasıl hazırlanır?

Rezene çayı, ülkemizde yemeklerde de kullanılan rezene bitkisinden elde edilen bir çaydır. Yapılan araştırmalara göre üst solunum yolu rahatsızlıklarında ve hazmı kolaylaştırıcı olarak kullanılmaktadır. Genel kullanım alanı bebeklerde bilimsel adı kolik veya gazdan olabilen sancılara karşı ve emziren annelerde süt artırıcı olarak da kullanılabiliyor.

Rezene  bu yararlı  etkileri yapısında bulunan değişik maddeler vasıtasıyla sağlıyor. Bunlardan en önemlisi % 2-4 oranında bulunan uçucu yağ . Bu uçucu yağ anetol, fenkon gibi maddeler taşımaktadır. Birkaç yıl beklemiş veya kötü şartlarda saklanmış rezenede uçucu yağ oranı düşer. Bu da istenen etkinin azalmasına hatta kaybolmasına bile sebep olabilir. Bu yüzden, açıkta satılan rezenenin kullanılması tavsiye edilmiyor.

Bebekler için rezene çayı nasıl hazırlanır?

1 poşet rezene çayı bir kupaya konur, üzerine tam kaynamamış (80º C) su ilâve edilir, 5  dakika kadar beklenir, poşet çıkarılır, çayın oda ısısına gelmesi beklenir. Bebeğe bir defada en çok 6-7 çay kaşığı dikkatle içirilir. Günde 3-4 defa verilebilir.Her gün taze hazırlanmalıdır.

NOT: Bebek için hazırlarken suyu önce kaynatıp, daha sonra biraz ılıması yaklaşık 80 derece ye düşmesi beklenmelidir.

Rezenenin nane, anason, papatya ile olan karışımları da poşet çaylar halinde piyasada bulunuyor. Gaz, hazımsızlık ve benzeri sindirim sistemi rahatsızlıklarında bu çaylar da rahatlıkla kullanılabiliyor.

Rezene Çayı Kullanımı

Poşet çaylarda, bir poşette genellikle 1.5-2 gram materyal  bulunur. Bilinen firmaların poşet çaylarını kullandığınızda, hem bu problemi çözmüş hem de kalitesi bilinen bir ürün kullanmış olursunuz.

Alman Bitki Komisyonu ve İngiliz Bitki Kompendiyumu rezenenin günde şu miktarlarda kullanılmasını tavsiye ediyor: 0–1 yaş arasında 1-2 gram, 1–4 yaş 1.5–3 gram, 4–10 yaş 3-5 gram, 10–16 yaş ve üzeri 5–7 gram. Kullanmadan önce meyvelerin ezilmesi gerekiyor. Bu sayede taşıdığı uçucu yağ ve diğer maddeler suda çözünebiliyor ve istenen etki meydana geliyor. Parçalanmamışsa etkili maddelerin suya geçmesi zorlaşıyor.

Gaz problemi yaşayan çocuklarda sıkça kullanılan bitkilerden biridir rezene. Hijyenik ortamda saklanmış, doğru oranda kullanılan ve sağlıklı yöntemlerle hazırlanmış rezene çayı, her yaştaki insan için oldukça faydalı. Çay olarak tüketildiğinde gaz ve şişkinlik ile kendini gösteren sancılı, hafif sindirim sistemi rahatsızlıklarını gideriyor. Ağrılı adet gören kadınlardaki hafif sancılara iyi geliyor ve soğuk algınlığındaki öksürüklerde, balgam söktürücü olarak kullanılıyor.

Rezene, küçük, sert, ezilince anasona benzeyen kendine has  koku veren  meyveleri olan bir bitkidir. Bitkiye  de meyvesine de “rezene” ismi verilir. Ülkemizde Batı ve Güney Anadolu’da  tarımı yapılır Bir de yabani rezene var ki bilhassa Batı Anadolu’da “arapsaçı” adı ile biliniyor. İlkbaharda toprak üstü kısmı toplanıp sebze olarak satılıyor ve etli yemeği pek seviliyor. Rezene ,  çeşni ve baharat olarak kullanılmasının yanında daha çok çay olarak yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bu şekilde kullanıldığında pek çok şifalı etkisini de ortaya seriyor.

Avrupa İlaç Kurumu, rezene çayının geleneksel bitkisel ürün olarak aşağıdaki amaçlar için kullanılabileceğini kabul etmiştir:

  • Gaz ve şişkinlik ile kendini gösteren sancılı, hafif sindirim sistemirahatsızlıklarına karşı
  • Ağrılı  adet gören hanımlarda, hafif sancıları gidermek üzere
  • Soğuk  algınlığındaki öksürüklerde, balgam söktürücü olarak.
Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.