Bebekler adımdan önce kulaç atıyor

su güvenliği ve bebek yüzme eğitimi
su güvenliği ve bebek yüzme eğitimi

Bebekler genellikle suda olmayı ve oynamayı çok sever. Ayrıca bebeklerde doğuştan gelen nefes tutma ve suyun altından yüzme refleksinden yola çıkarak hayata geçirilen uluslararası sertifikalı, su güvenliği ve bebek yüzme eğitimi markası Waterbabies, İzmir’de açtığı merkeziyle bebeklere 2 aylıktan itibaren yüzme öğretiyor.

Bu eğitimlerin bebekler için hazırlanış özel ozonlu havuzda yapılıyor olması ise bebek yüzme eğitiminin önemli bir özelliği. Yüzmek bebeklerin tüm kaslarının kuvvetlenmesine de yardımcı oluyor ve akciğerlerin gelişimini destekliyor. Yüzme eğitimlerinin bebeğe olumlu etkileri ise şöyle;

  • Denge ve koordinasyonlarını geliştirir
  • Ebeveyn ile bebek bağını güçlendirir
  • Kalp ve dolaşım sisteminin harekete geçirir
  • Sinir sistemini rahatlatır
  • Psikolojik ve sosyal gelişimini destekler
  • Bağımsızlığı ve özgüveni arttırır
  • Yeme, gaz ve uyku sorunlarını azalabiliyor

İki aylıktan itibaren 30 aya kadar olan tüm çocuklara hizmet veren kurum, İngiltere’nin yüzme eğitmenleri federasyonundan sertifikalı eğitmenleri eşliğinde ve ailelerin destekleriyle, bebekleri yüzmenin şifalı dünyası ile tanıştırıyor. Uzman eğitmenlerle verilen bu eğitimlerle, nefesini doğru bir şekilde tutmayı öğrenen bebekler aynı zamanda sırt üstü yatış pozisyonlarını, gelişebilecek olumsuz durumlarda hayatta kalmayı da öğreniyor.

Waterbabies Marka Kurucusu Yasemin Doğurga, yüzme eğitimleri yalnızca tek çocuğa özel ve bebeklere özel hazırlanmış ozonlu havuzda gerçekleştiğini söylüyor ve bunun Türkiye’de bir ilk olduğunu vurguluyor. Bebek yüzme eğitimlerine yepyeni bir vizyon kazandırdıklarını ekleyen Doğurga, yüzme eğitimleriyle özel gereksinimli çocuklar da dahil olmak üzere tüm çocuklara pozitif ve huzurlu bir ortamda kendilerini geliştirme fırsatı tanıdığını belirtiyor.