Bebekle tatil yapmak ileride “iyi ki yapmışız” demenize sebep olabilir

Bebekle tatil yapmak ileride
Bebekle tatil yapmak ileride "iyi ki yapmışız" demenize sebep olabilir

Küçük bir bebekle tatil yapmak ebeveynleri ilk bakışta biraz korkutsa da aslında hem aile bağları hem de bebeğin gelişimi açısından bu oldukça önemlidir. Tatil yetişkinler için ihtiyaç, bebek için yeni yerler, olaylar, insanlar görmek için fırsattır. Hayatta her şeyin bir zorluğu olduğu gibi bebekle seyahatin de zorlukları vardır. Bunu kabul ederek işe başlamak ebeveynin daha toleranslı olmasını sağlar.

Bebekler tatilde genellikle evdekinden farklı bir şey yapmazlar. Aslında farklı davranan büyüklerdir. Tatilde ebeveynlerden biri tatil havasına kaptırıp bebekle ilgili sorumluluklarını unuttuğunda genellikle anne ve baba arasında problem çıkar ve bu ne yazık ki bebeğe yansır. Oysa bebekle tatil yapmak ileride “iyi ki yapmışız” demenize sebep olacak anılar biriktirmenizin önemli bir yoludur.

Bebekle tatil yapacaksanız bunlara dikkat edin

Bebeğinizle tatil yapmak fikrinden korkuyorsanız unutmayın ki bu sizin düşündüğünüz kadr zor geçmeyebilir. Ayrıca bebeğiniz 1 yaşından küçük ise henüz yürüyemediği için onuna tatil yapmak daha kolay olabilir. Onu kucağınıza alın ve yola çıkın. tatile çıkmadan önce;

  • Tatile gideceğiniz zaman dilimini iyi planlayın

En yoğun sezon yerine daha az kalabalık bir dönemi seçebilirsiniz. Bu, alacağınız hizmetin kalitesini ve gideceğiniz yerde personelin size daha fazla vakit ayırabilmesini sağlayacaktır. Ayrıca fazla kalabalık sizi ve bebeğinizi rahatsız edebilir. Çok sıcak bir kente gidiyorsanız daha ılıman olduğu dönemi tercih edebilirsiniz. Meselâ, Antalya için temmuz, ağustos yerine haziran başı ya da eylül daha iyi birer tercih olabilir. Ancak bebekle kışın dağ tatili planlıyorsanız bunun için hazırlığınız farklı olabilir.

  • Otelinizi iyi seçin

Artık pek çok otel bebek, çocuk dostu gibi unvanlara sahip. Bu unvanlar altında verdikleri hizmetleri iyi inceleyin. Otel hakkındaki yorumları okuyun. Çevrenizden ve güvenilir yayınlardan tarafsız görüşler almaya çalışın.

  • Yolculuk aracını ve saatini doğru planlayın

gece uykusundan uyandırılıp uçağa bindirilmeye çalışan bir bebeğin ağlaması kadar normal bir durum olamaz. Ama belki biletinizi öğlene alırsanız ya da başka bir saate o uyuyup uyandıktan yemeğini yedikten sonra yola çıkma şansınız olabilir. Ayrıca bebekle uçak yolculuğu, araba yolculuğu, deniz yolculuğu gibi konuları araştırarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  • Seyahat çantanızda acil ihtiyaçlarınız bulunsun

Tatile çıkarken yol boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm malzemeyi sırt çantanıza aldığınızdan emin olun. Bebek bezi, yedek kıyafet, oyuncak, battaniye, sıcak ve soğuk su, termos, emzik, mama, biberon vb.

  • Tatile gideceğiniz yerde sağlık kurumu olması önemli

Ebeveynlerin en çok endişelendikleri konu bebeklerinin tatilde hasta olma ihtimalidir. tatile gitmeseniz de bebeğinizin hasta olma ihtimali var. Önemli olan doğru ve zamanında müdahale edebilecek bir sağlık kurumuna ne kadar uzaktasınız. Otellerde genellikle bir revir bulunur ama ciddi bir durum olursa hastaneye gidebilmeniz için kent merkezinden çok uzakta olan oteller yerine daha yakın olanları tercih edebilirsiniz.

Bebekle tatil hem size hem bebeğinize iyi gelebilir

Bebekle tatil yapmak belki ileride bebeğinizin hatırlamayacağı bir zaman dilimi olacak ama bu onun gelişimine katkı sağlmayacağı anlamına gelmiyor. Bebeklerin beyni farlı uyaranlar ve onunla kurulan iletişim sayesinde hızla gelişir. Tatilde göreceği farklı yerler, insanlar yapacağı farklı etkinlikler ona pek çok şey katar. Ebevenler açısından ise ileride bebekleri büyüdüğünde onunla paylaşacakları anıları oluşur.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.