Ana SayfaAileBebeğim ne zaman resim yapmaya başlayabilir?

Bebeğim ne zaman resim yapmaya başlayabilir?

-

Bebeğiniz muhtemelen ince motor becerileri geliştikçe ilk önce parmak boyası sonra pastel boya gibi ekipmanlarla resim yapmaya başlayacaktır.

Bebeğinizin ilk çizimleri size birer karalama gibi görünse de çocuğunuz aslında başka bir şey çizdiğini hayal edebilir. Çocuğunuz size yaptığı resmi gösterdiği zaman, resmin neye benzediğine dair düşüncenizi kendinize saklamalısınız. Çocuğunuzun resimlerini takdir etmeyi ihmal etmemeli, bu sırada ‘Kullandığın tüm renkleri beğendim. Bak, sarı, yeşil, mavi ve kırmızılar var’ gibi net cümleler kurabilirsiniz. Bunun için bebeğinizin en az 15. ayında olması beklenir. Ancak bu kesin bir kural değildir. Her çocuk farklı zamanlarda bunu yapabilir.

Elleri henüz çok küçük olan bebeğiniz için yıkanabilir parmak boyası, kalın boya kalemleri ya da yaşına uygun malzemelerden oluşan bir boya seti verebilirsiniz.

Bebeğim karalamayı boyalarla oynamayı ne zaman öğrenecek?

Bu kademeli bir süreçtir. Bebeğinizin birinci yılının son birkaç ayında ellerini kullanma veya ince motor becerileri sürekli olarak gelişecektir. Bu durum, boya kalemlerini kullanmaya hazır olacağı anlamına gelir.

En başta da söylediğimiz gibi, bebeğiniz yaklaşık 15 aylık olduğunda karalama yapmaya başlayabilir. Eğer biraz daha uzun bir süreye ihtiyacı varsa endişelenmenize gerek yok.

Yaklaşık 18 aylıktan itibaren, bebeğiniz muhtemelen pastel boya veya parmak boyasıyla resim yapmaya başlayacaktır.

2 ila 3 yaş arasındaki çocuklar, baş parmağını ve ilk iki parmağını kullanarak mum boya veya fırçayla resim yapabilmeyi öğrenmiş olacaktır. Çocuğunuz başlangıçta size bitirdiği resmi gösterecek, resimdekilerin anne, baba, evcil hayvan ya da en sevdiği oyuncağı olduğunu söyleyecektir. Büyüdükçe ise çizime başlamadan önce ne çizeceğini planlayacaktır. Yani resimleriyle bir anlam ifade edebilecektir.

Çocuğumu resim yapmaya nasıl teşvik edebilirim?

Çocuğunuzun önüne kâğıt ve boya kalemleri koyun. Hatta kâğıdı masaya yapıştırarak çıkmasını da önleyebilirsiniz. Bazı astar duvar kağıtları çocuğunuzun duvara çizim yapmasını sağlayabilir.

Kalın ve sağlam boya kalemleri ile yıkanabilir boyalar hediye edin. Yaz aylarında ise eline bir tebeşir vererek kaldırıma resim çizmesini isteyebilirsiniz.

Çocuğunuzu boyamaya ve resim yapmaya teşvik etmenin bir diğer yolu da yaprak ya da patates baskı öğretmektir. Parkta veya bahçede çocuğunuzla birlikte yaprak toplayın. Daha sonra eve gelerek onları boyamasını isteyin ve kâğıda nasıl baskı çıkaracağını öğretin.

Çocuğunuza talimat vermek yerine deneyip keşfetmesine izin verin. Boyaları yanlış tutması ya da tüm renkleri karıştırması sorun değil. Deneme yapmak, çocuğunuza güven verecek ve aynı zamanda bağımsız hissetmesini sağlayacaktır.

Aşama aşama resim gelişimi

Çocuğunuzun resme ve çizime olan yeteneği, o büyüdükçe gelişir. Çizim yapabilmek, aşamalar haline gerçekleşen bir süreçtir. Şimdi ay ay çocukların resim yapmadaki gelişimlerine bir göz atalım.

15. ay: Çocuğunuzun nesneleri baş ve işaret parmağını kullanarak tuttuğu dönemdir. Bu dönemde muhtemelen bir pastel boyayı bu şekilde tutacak ve onunla kâğıda karalamalar yapmaya hazır ve istekli olacaktır. Çocuklar bu aşamada boya kalemleri ile kâğıda büyük ve rastgele karalamalar yapar. Yani teknikten ziyade zevkle yapılan bir çalışmadır.

15. ila 18. ay: Bebeğiniz karalama ve boya yaparken sanatına etkileyici yorumlar da ekleyecektir. Çizimleri arasında nesneleri seçmek biraz zor olacaktır ancak bazı kesin işaretler ve desenleri görebileceksiniz.

18. ila 24. Ay: Bu dönemde çocuğunuzun karalamaları muhtemelen daha fazlalaşacaktır.  Bu yaştaki bebeğinizin her boya darbesi aslında bir şeyi temsil eder. Size anlamsız gelebilen bir çizim aslında onun için bir köpek ya da uzun çizgiler babasını tasvir edebilir.

Belki de bebeğiniz ileride harika bir ressam olacak ya da bunu sadece eğlenmek için yapacak bilemezsiniz. Siz yine de ona özgüven sağlamaya ve her daim ona destek olmaya özen gösterin yeter.