Bebe çorba 6 ay ve sonrası çocuklar için

 

Bebe çorba

Malzemeler

½ su bardağı yoğurt

1 çorba kaşığı pirinç

1 avuç içi kadar brokoli veya karnabahar

2 su bardağı su

¼ kereviz veya patates

½ küçük boy havuç

1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

Hazırlanışı

Pirinç yıkanır ve 1 su bardağı su ile yumuşayana kadar haşlanır. Yoğurt, 2 su bardağı su ile ayran yapılarak bir tencereye boşaltılır. İçine brokoli, küçük küp küp doğranmış kereviz, haşlanmış pirinç ve ince doğranmış havuç koyularak orta ateşte kaynayana kadar karıştırılarak pişirilir. Sebzeler yumuşayınca çatal yardımıyla ezilir veya çok kısa süre blanderdan geçirilir. Ocak kapatıldıktan sonra içine sızma zeytinyağı ilave edilerek tekrar karıştırılır. Ilıyınca servis edilir.

Yrd. Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu

6 ay ve sonrası bebek beslenmesi için uygundur.Tarifte kullanılan yoğurdu, bebekler için çorba hazırlarken mümkün ise evde yapmanızı öneririm.  Bu yoğurdu ilk yapışınızda da mümkünse doğal bir yoğurtla mayalayın ki, sonraki yoğurtlarınız hep doğal olsun. 6 aylık bebeklerde her zaman taze, yeni yapılmış yemekleri öneriyoruz.

Annenin vakti olmadığı durumlarda bazı yemekler ikinci gün de verilebiliyor ama bu çorbada brokoli olduğu için aynı gün yedirilmesi ertesi güne kullanılmamasında fayda var. Tadı değişebilir. Çocuk yemeyi ısrarla istemezse az miktarda anne sütü veya formül mama ilave edilerek yedirmek denenebilir. Alışkın olduğu lezzet ona daha yakın gelebilir. Böylelikle değişik lezzetlere yavaş bir geçiş sağlanır. Zeytinyağı yemeğe son olarak eklendiğinde, pişirme işlemine maruz kalmadığı için besin değeri azalmayacaktır.

Dikkat: Formül mama ve anne sütünü yemek piştikten sonra ilave edilmeli. Anne sütü ve formül mama ilave edilen yemekler bekletilmemeli, buzdolabında dahi olsa saklanmamalı ve tek öğünde tüketilmelidir.

 

 

Avatar
Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği yayın. Anne bebek çocuk sağlığı, gelişimi ve beslenmesi.