Badem sütü nedir, bebekler için kullanımı nasıldır?

Badem sütü nedir
Badem sütü nedir

Bebeklerin doğumuyla birlikte başta anne sütü ve bir yaşından sonra inek sütü beslenmelerinde yer alır. Fakat son yıllarda yaygın olarak görülen süt alerjisi (süt proteini alerjisi), çölyak, glüten intoleransı, veganlık gibi sebeplerle alternatif besinler de ortaya çıkmıştır. Badem sütü nedir, badem sütünün faydaları ve bebeklerde badem sütü kullanımı nasıldır birlikte bakalım.

Badem sütü nedir?

Badem sütü özellikle süt alerjisinin yaygınlaştığı yıllarda popüler olan bademden elde edilen bir içecektir. Aynı zamanda glutensiz bir besin oluşu badem sütünü gluten intoleransı veya çölyak hastası olan bireyler için de kullanışlı kılar. Laktoz içermeyen bu içecek laktoz intoleransı olanlar tarafından da tercih edilmektedir. Yine bitkisel beslenen vegan ve vejeteryanlar da badem sütünü tercih edenler arasındadır. Kıvamı ve görünümü nedeniyle süt olarak adlandırılsa da aslında bildiğimiz hayvansal süt ile alakası yoktur. Tamamen bitki bazlı, badem ve sudan elde edilen bir besindir.

Badem sütünün faydaları nelerdir?

Badem bilindiği üzere başta faydalı yağlar olmak üzere vitamin ve mineraller içerir. Bademde lif, kalsiyum, E vitamini, riboflavin ve niasin bulunur ve bu besinler diğer yemişlere kıyasla bademde daha bol miktardadır.

100 gram badem yaklaşık 600 kaloridir. 100 g. bademde yaklaşık olarak 22 g Karbonhidrat, 20 g protein, 50 g yağ, 12 g lif, E vitamini, A vitamini, potasyum, sodyum, kalsiyum,demir ve daha pek çok besin yer alır. Ancak badem sütü suyla karışarak seyreltildiğinden bu oranlar değişmektedir. Eğer evde 100 g badem ile badem sütü yaparsanız toplam hazırladığınız sütün toplam besin değerleri yaklaşık 100 g badem ile aynı olacaktır.

Badem sütü içerdiği bademden kaynaklanan faydalara sahip bir içecek olduğundan o da tıpkı badem gibi faydalar sağlayabilir. Bir bardak yaklaşık 250 ml badem şekersiz badem sütü yaklaşık 30 kaloridir ve bunun yaklaşık 20 kalorisi içerdiği faydalı yağlardan gelmektedir. Ayrıca badem glisemik endeksi düşük bir besin kaynağıdır.

Protein içeri olarak 1 bardak badem sütünde yaklaşık 1 gram protein bulunur. Bu protein de bitkisel kaynaklıdır.

Kalsiyum içeren badem sütü aynı zamanda iyi bir E vitamini kaynağıdır.

Ancak badem sütü yapılırken kabuklarından ayrıştırılır. Journal of Nutrition’da yayınlanan araştırmalara göre bademin kabuğunda da sağlık için faydalı olan flovanoidlerin olduğunu göstermiştir.

Bebeklere badem sütü ne zaman verilebilir?

Bebeklere badem sütü alerji yapabileceğinden hekim onayı ile kullanılmalıdır. Kuruyemişler alerji ve buna bağlı anafilaksiye neden olabilir. Bu sebeple 2 yaş ve sonrasında bebeğe denetmek genel olarak tavsiye edilir. Badem alerjisinin belirtileri karın ağrısı, ishal, yutma zorluğu, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı, bulantı, nefes darlığı ve kaşıntıdır. Ayrıca badem aflatoksinlere karşı hassastır. Aflatoksinler küfler tarafından üretilen ve kansere neden olabilecek kimyasallardır. Bu nedenle üretim, kurutma ve paketlenme prosedürü çok önemli bir gıda olan bademi iyi, bilinen bir markadan almak ve paketli olmasına dikkat etmek önemlidir. Aksi halde gözle görülemeyen bu toksinler size faydadan fazla zarar verebilir. 2 yaş üzeri çocuklar yaşına, kilosuna göre değişmekle birlikte günde yarım çay bardağı kadar içebilir.

Badem sütü inek sütünün yerini tutar mı?

Badem sütü bitkisel bazlı bir besindir inek, keçi vb. sütler ise hayvansal protein ve besinler içerir. Badem sütü inek sütünün yerini tutmaz.

Badem sütü nasıl kullanılır?

Badem sütü içilebileceği gibi yemek yapımında, smoothie, dondurma yapımında süt yerine kullanılır. Özellikle glüten yememesi gereken çölyaklı kişiler, laktoz intoleransı olanlar, bitkisel beslenen vegan ve vejateryenler, inek sütü proteini alerjisi olanlar badem sütünü kullanmayı tercih edebilir.

Diyetisyen Figen Fişekçi Üvez, Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunudur. Diyetisyen yazarımızı sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.