Ana SayfaHaberBabaların yaşadığı depresyon kız çocuklarını etkiliyor

Babaların yaşadığı depresyon kız çocuklarını etkiliyor

-

Babaların kız çocuklarının hayatındaki önemini bilimsel olarak destekleyen yeni bir araştırma yayınlandı. JAMA Psikiyatri’de yayınlanan bir araştırmaya göre, babaları doğumlarından sonra depresyon yaşayan kız çocukların 18 yaşında depresyona girme olasılığı, diğerlerine göre daha yüksek.

3.176 İngiliz ailenin incelenmesi ile yapılan analizde, babaları doğumlarından sonra benzer duygulara sahip, 18 yaşındaki kız çocukların depresyon riskinin artırdığına dikkat çekildi. Araştırmada 20 babadan birinin çocuklarının doğumundan sonraki haftalarda doğum sonrası depresyonu yaşadığı tespit edildi. Araştırmacılar, bu dönemde depresyon yaşayan babalar ve 18 yaşında depresyon yaşayan kızları arasında bağlantı buldu.Çocukları doğduğunda depresyon yaşayan babaların kızları da 18 yaşlarına geldiklerinde depresyon yaşamışlardı.  Öte yandan araştırmada erkek çocukların bu durumdan etkilenmediği görülüyor.

Babalar da doğum sonrası depresyon yaşıyor

Profesör Ramchandani, “Bu araştırmasından elde edilen bulgular, babaların da doğum sonrası dönemde annelerin yanı sıra depresyon yaşayabildiklerini göstermiştir. Araştırmanın özelliği gençleri doğumdan itibaren takip edebilmemizdir. 18 yaşına gelince, kendi depresyon tecrübeleri hakkında bilgi veren gençlerden edindiğimiz bilgi, doğduklarında babaları depresyona giren gençlerin 18 yaşlarında depresyon riskinin arttığı yönünde.
Babalardaki depresyonun çocukları nasıl etkilediği konusunda bazı nedenleri inceleyebildik. Babalardaki depresyonun tüm ailedeki artan stres düzeyi ile bağlantılı olduğu ve bunun çocuğu etkileyebilecek bir durum olabileceği görülüyor. Birçok çocuk bu şekilde ebeveyn depresyonundan etkilenmeyecek olsa da bu araştırmanın sonuçları, depresyon yaşayan annelere ve bununla birlikte babalara da uygun yardım sağlamanın önemini vurgulamaktadır.” diyor.

Araştırmacılar kız çocukların neden babalarından daha fazla etkilenebileceğinin açık olmadığını, ancak kızların ergenlik döneminde baba-kız iletişiminin başka yönleriyle de bağlantılı olabileceğini belirtti. Araştırma bulguları, genellikle annelerde doğum sonrası depresyonu tanımlamaya ve tedavi etmeye odaklanan uzmanlar için de önemli.

Her iki ebeveyn de dikkate alınmalı

Geleneksel olarak doğum sonrası depresyonu sadece anneler için potansiyel bir sorun olarak görülür oysa bu çalışma doğum sonrası dönemde babalardaki depresyonun tanınmasının ve tedavi edilmesinin önemini vurguluyor. Bu sebeple araştırmacılar doğum sonrası depresyon konusunda sağlık uzmanlarının her iki ebeveyni de dikkate almaları gerektiğini vurguluyor. Tabii burada babaların da kendilerinde bu tip bir kaygı hissettiklerinde profesyonel yardım almalarının da doğru olacağı vurgulanıyor.
Aynı akademik ekip tarafından daha önce yapılan bir başka araştırma ise babalardaki doğum sonrası depresyonun, çocuklarda üç buçuk ve yedi yaşlarındaki davranışsal ve duygusal sorunlarla bağlantılı olduğu bulunmuştu. Ancak bu etki, baba depresyonunun bir ailenin huzurunu olumsuz etkilemesiyle ortaya çıkmaktadır, çünkü bu aile arasında çatışmaya neden olmakta ve anne depresyonuna yol açmaktadır şeklinde yorumlanmıştı. Ancak bu yeni araştırma sonuçları ile baba depresyonuna da dikkat çekildi.

Araştırma:

  1. Leticia Gutierrez-Galve, Alan Stein, Lucy Hanington, Jon Heron, Glyn Lewis, Christine O’Farrelly, Paul G. Ramchandani. Association of Maternal and Paternal Depression in the Postnatal Period With Offspring Depression at Age 18 YearsJAMA Psychiatry, 2018; DOI: 10.1001/jamapsychiatry.2018.3667