Ayla filmi… Bir çocuk bir ömür iz bırakır!

Ayla filmi... Bir çocuk bir ömür iz bırakır!

 Ayla filmi... Bir çocuk bir ömür iz bırakır!

Ayla filmini izlediniz mi? Türk ve Kore ortak yapımı olan bu harika filim hem Türk askerini hem de Türk insanını çok güzel anlatan bir yapım. Film 1950 yılında başlayan Kore Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir hikâyeden uyarlanmış. 1950 yılında savaşta yer alan Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir kız bulur. 5 yaşındaki bu Koreli kızın annesi ya da babası ortada yoktur. Zavallı çocuk nereye gideceğini bilmemektedir. Süleyman Astsubay kızı yanına alır ve Ayla ismini verir. Uzun süre konuşamayan Ayla, birliğin neşesi hâline gelir. Askerler, başta Süleyman Astsubay olmak üzere büyük bir sabırla Ayla’ya sevgi ve şefkat gösterir güvenini kazanır ve konuşmasını sağlarlar. Ayla ile astsubay kısa sürede baba-kız gibi olurlar. Ancak 15 ay sonunda birliğin Türkiye’ye geri dönmesi kararı çıkar. Ayla’yı bırakıp dönmek istemeyen Süleyman Astsubay her yolu denese de Kore kanunlarını aşamaz. Ayla’yı yerleştireceği yetimhaneye gezer ve onu okulu bırakıp giderken Ayla’nın sesini duyunca dayanamaz ve onu bırakamaz. En son çare valize koyup kaçırmak olur ancak onda da yakalanırlar. Küçük kızı geride bırakmak zorunda kalan Süleyman, Geri döneceğine dair Aylaya söz verir. Babası olmadığı halde aylarca ona bakıp evladı gibi büyüten bir Türk genci, geride sevdiğini bırakıp ondan uzak kalmayı göze alabilecek kadar sahiplendiği bu evlada yıllarca hasret çekerek hayatını sürdürür.

Ayla ve Süleyman Astsubay

Bu harika filmden öğrenilecek bir çok şey var aslında. Biyolojik babası olmasa da insanlar emek verdiği çocuklara farklı bir sevgi bağıyla yaklaşabilirler. Onları koruyup kollayıp, daha iyi hale gelmesi için eğitimine özen gösterebilirler. Bizi anlatan harika bir filim, işte medyada yer alan filmleri izlemek için seçerken birçok şeye dikkat etmeliyiz. Medya okur-yazarlığı sadece haberler için geçerli değil filmler, reklamlar ve hayatımıza dokunan bir çok şey için medya okuryazarlığı bilinci kazanmamız şart. Film seçerken şunlar aklınızda bulunsun:

  • Filmin konusunu okuyun.
  • Filmle ilgili yorumları okuyun
  • Size faydası olacak mı? Diye düşünün?
  • Filmin ne kazandırdığı ve teması hayatınıza ne kattı?
  • Siz bu filmi önerir misiniz?
  • Önerirseniz neden?
  • Özellikle çocuklara izletilecek filmler çok büyük bir titizlikle incelenmelidir mümkünse önceden izlenip uygun görülürse çocukların izlenmesi sağlanmalıdır.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.