Ana SayfaSeyahatAntalya’da çocuklarla gezilebilecek yerler

Antalya’da çocuklarla gezilebilecek yerler

-

Antalya, yıl boyunca turizme hizmet veren iklimi yumuşak bir il olduğundan çocukla tatil için ilk tercih edilen yerler arasında.  Yılın en az dokuz ayı denize girilebilen şehirde her şey dahil sistemde hizmet veren lüks otellerden butik otel ve pansiyonlara kadar pek çok konaklama alternatifi mevcut. Ayrıca bölgede, kongre turizmi, festivaller, ekstrem spor etkinlikleri yapılabiliyor.  Yat turizmine elverişli oluşu mavi yolculuk sevenleri buraya çekiyor. Çocukla tatil açısından ise doğal güzellikleri ve muhteşem tarihi ile eşsiz bir tatil merkezi. Antalya’da çocuklarla gezilebilecek yerler ise oldukça fazla.

Akdeniz’e dik olarak uzanan dağlar, su altı zenginlikleri, tarihî batıkların bol oluşu, mağaralar, falezler, akarsular pek çok aktivitenin yapılabilmesine olanak tanıyor. Aynı zamanda üniversite şehri olan Antalya, gençler için de popüler bir yer. Gerek kent merkezinde Kaleiçi, lara ve Konyaaltı’nda gerekse konaklanan otellerde gece eğlenceleri, barlar, diskolar, restoranlar bulunuyor. Türkiye’nin tek links golf alanı da yine Antalya’da yer alıyor.  

Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir kent. Bergama Krallığı sona erdikten sonra (M.Ö. 133) şehir korsanların eline geçmiş. M.Ö. 77’de Roma topraklarına katılmış. Arkeolojik kazılarda Antalya ve çevresinde 40 bin yıl önce insanların yaşadığına dair kalıntılar da bulunuyor.

Antalya’da çocuklarla gezilebilecek yerler

Antalya’nın çocukla tatil açısından en önemli özelliği otellerinin konforlu olması ve sağlık hizmetlerinin kolay ulaşılabilir mesafede olması. Özellikle küçük çocuklarla yapılan tatillerde bu iki nokta önem kazanıyor. Eğlence ve çevre açısından bakılırsa Antalya’da çocukla tatil eşsiz doğal güzellikler ve inanılmaz bir tarih demek. Masmavi koyları, temiz denizi, sıcak havası, ilk çağlara kadar uzaman tarihi ile burada gezilecek çok yer var. Konaklanan otellerin çocuk kulüpleri ise çocukları eğlendirmek aileleri dinlendirmek için gündüz ve gece ayrı aktiviteler düzenliyor. Antalya’da çocuklarla gezilebilecek yerler ise şöyle;

Kaleiçi

Büyük bir bölümü yıkılmış olsa da dıştan surlarla çevrili olan Kaleiçi şehrin merkezinde yer alır. Surlar Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine aittir. Bu surların 80 burcu bulunur. Kaleiçin’ne girildiğinde yokuş aşağı inerek limana ulaşılır. Ayrıca yukarıda geniş parklardan manzarayı seyretmek de mümkün. Limana ulaştıktan sonra burada yemek yiyebilir, günübirlik tekne turlarına çıkabilir, burada bulunan Antalya Oyuncak Müzesi’ni gezebilir veya kafelerde oturarak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.  

Hadrian Kapısı

Işıklar caddesi üzerindeki Hadrian (Hadrianus) Kapısı yer alır. Üç Kapılar olarak da bilinen Antalya’nın merkezinde bulunan Hadrian Kapısı Roma döneminden kalmış bir eserdir. M.S. 130 yılında Roma İmparatoru Hadrian adına yapılmış olan kapıdan geçerek Kaleiçi’ne girebilirsiniz.

Selfie Park Antalya

Antalya’da çocuklar için gezilecek en taze ve enerjik yenilik. Avrupa’nın en büyük Selfie Müzesi, Çocuklarınız tüm dekorlar ile etkileşime girerek fotoğraf çekinebileceğiniz ve zaman geçirebileceğiniz 50’den fazla fotoğraf konsept bulunuyor. Tesis bünyesinde ayrıca taze içeceklerin ve tatlıların tadını çıkarabileceğiniz bir kafe bulunmaktadır. https://www.selfieparkantalya.com/

Yivli Minare

Kaleiçi’nde eski şehrin hemen girişinde yer alır. Antalya’da yapılmış ilk Türk eseridir.  Minare, Anadolu Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubat zamanında yapılmıştır.

Kurşunlu Şelalesi

Burası da çocuklarla serin ve macera dolu bir gün geçirmek isteyenler için son derece uygun bir yer. Tırmanıp, inebileceğiniz yollar, şelale yanında restoranlar yer alır. Doğal güzelliği ile harika bir yeşil alan sunar. Ayrıca buradan sonra ya da öncesinde Perge Antik Kenti’ni ziyaret edebilirsiniz. Antik kent şelalenin 8 kilometre yakınındadır. Yaklaşık 15 dakika mesafede yer alır.

Düden Şelaleleri

İl merkezinden yaklaşık 10 km. kuzeydoğuda yer alır.  Kent merkezinin güneydoğusundan, 40 metre yükseklikteki falezlerden denize ulaşır. Bölgenin en ünlü şelalesidir ve yaz sıcaklarından bunalanların serinlemek için uğrak noktasıdır. Burada nehir kenarında restoran ve kafeler yer alır. Tüm günü burada geçirebilirsiniz.

Lara ve Konyaaltı Plajı

Antalya il merkezinin doğusunda uzanan plaj Lara Plajı, batısında yer alan ise Konyaaltı Plajı olarak adlandırılır. Lara Plajı kum, Konyaaltı Plajı çakıl taşlarından oluşur. Konyaaltı Plajı’nın başlangıç noktası olan en doğu ucunda Beach Park bölgesinde ücretli girilebilen plajlar yer alır. Sahil boyunca ücretli başka plajlarda bulunur. Şezlong olmayan yerler halka açık ücretsiz noktalardır. Deniz her iki tarafta da turkuaz rengi ile misafirleri büyüler. Konyaaltı Plajı’nın en güzel saatleri sabah erkenden öğlene kadar olan zamandır. Genellikle öğlende denizden esen rüzgâr dalgalara yol açar. Sabah saatlerinde ise dalgasız tertemiz bir deniz sizi bekler.

Antalya’da çocuklarla gezilebilecek yerler
Antalya’da çocuklarla gezilebilecek yerler

Antalya Arkeoloji Müzesi

Müzede, Antalya ve yakın çevresinde kurulmuş olan antik kentlerden toplanmış tüm tarihi eserleri görebilirsiniz.  Herakles Lahdi’de Antalya Müzesi’nde yer almakta ve müzenin eşsiz eserlerinden bir tanesi. Konyaaltı caddesi üzerinde merkezi konumda bulunan müze yaş olarak büyük çocukların ilgisini çekebilir. Antalya’da çocuklarla gezilebilecek yerler arasında tarihî açıdan önemli eserlerin yer aldığı bir müzedir.

Antalya Aquarium

Konyaaltı Plajı’nın doğusunda Migros AVM ile yan yana olan merkez çocuklar için son derece güzel bir yer. Akvaryumun renkli balıklarının bulunduğu alan haricinde ayrıca Kar dünyası ve Buz Müzesi yer alıyor. Yazın sıcağında kar üzerinde kayabilirsiniz. Akvaryum içinde ayrıca rengârenk canlıların yer aldığı WildPark’da bulunuyor. İster hepsini ister birini gezin bu tamamen size bağlı. Ücretlerini web sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Dokumapark

Dokumapark Antalya’nın Kepez mevkisinde yer alan çocuklar için farklı günlük aktiviteler yanı sıra tırmanma alanları gibi faaliyetlerin de yapılabildiği bir park. Doğa içinde yer alan parkta ailece tüm gün eğlenebilir, sıcak günlerde ağaçların altında doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Parkta yer alan müze, sanat galerisi, çocuk kütüphanesi, miyatür eserler, kafeteryalar, sanat sokağı, el emeği çarşısı, antika pazarı, yürüyüş yolları, çocuk parkları ile şehrin içindeyken bile şehirden uzak hissetmenizi sağlıyor. Ağaçların üzerindeki emniyetli tırmanma ve yürüyüş yolları çocuklar için harika fiziksel aktivite imkânı sunuyor. Adres: Fabrikalar Mahallesi, Namık Kemal Blv., Antalya

Antalya şehir merkezi dışında gezilecek yerler

Şehir merkezi dışında kalan Antalya’da çocuklarla gezilebilecek yerler ise şöyle;

Perge Antik Kenti

Tiyatro, stadyum, sütunlu cadde, agora gibi şehir kalıntıları yer alır.  Burası önemli bir ticaret yolu olan Kilikya – Pisidia yolunun üstünde yer aldığı için önemli bir Pamphylia kentidir. Antalya’nın yaklaşık 18 km doğusundadır.

Aspendos

Antik Tiyatro, Antalya’nın Serik ilçesinin Belkıs köyünde bulunur.  Tiyatro, Roma döneminde yapılmıştır. Yaklaşık 20 bin kişilik olan tiyatro, günümüzde sanata ve çeşitli etkinliklere hizmet ediyor. Müzekart alarak tüm ören yerlerine giriş yapabilirsiniz. Aspendos önemli bir tarihî eser olduğundan bölgeyi gezmek isteyebilirsiniz.  

Side

Manavgat ilçesine bağlı olan Side, tarihî ve turistik öneme sahip bir merkez.  Side Antik Kenti’nde, Yunan mitolojisinden Tanrı Apollon’un ismini taşıyan Apollon Tapınağı görülmesi gereken yerlerdendir. Kumlu plajı, sığ denizi ile Side çocukla tatil açısından da güzel ve sakin bir bölgedir.

Köprülü Kanyon

Eğer çocuklarınız büyükse ve spor tutkunuysa Köprülü Kanyon’da rafting yapabilir, dağ bisikleti, yürüyüş ve yamaç paraşütü gibi doğa sporlarını deneyebilirsiniz. Manavgat Şelalesi, Titreyengöl ve Sorgun Ormanı da mutlaka görülmesi gereken diğer doğal güzellikler arasında yer alır.

Kemer – Çamyuva- Tekirova – Kaş (Olympos ve Phaselis Antik Kenti)

Antalya’dan batıya doğru ilerlediğinizde yaklaşık 30 dakikalık mesafede Kemer doğal güzelliği ile sizi bekler. Antalya’da çocuklarla gezilebilecek yerler arasında en popüler alanlardan biri de Kemer’dir. Burada aynı zamanda bir su eğlence merkezi bulunur. kemer, deniz ve ormanın kesiştiği bir beldedir. İlçede gezilebilecek pek çok yer vardır. Turistik ve kalabalık bir bölgedir. Kemerden ileri ise Phaselis Antik Kenti, Çıralı Yanartaş, Selçuklu Av Köşkü ve Idyros Antik Kenti görülmesi gereken yerlerdendir. Olympos ve Phaselis Antik Kenti, doğal güzellikleri ve tarihî dokusu ile insanı büyüler. Mitolojik kahramanların yaşadığı rivayet olunan bu bölge pek çok farklı efsanevi tanrıya ev sahipliği yapar.

Bölgede pek çok mağara bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri Beldibi Mağarası, Antalya’nın 27 km güneybatısında denizin kıyısındadır. Bir diğeri ise Molla Deliği olarak bilinen mağaradır. Molla Deliği, Tahtalı Dağı’nın doğu yamacında bulunur. Ayrıca bahar aylarında Tahtalı Dağı’na teleferik ile çıkanları karlı bir zirve karşılar.

Eğer tekne turu ile Çıralı’ya gidilirse burada kendiliğinden yerden çıkan gaz ile yanan ateş görülebilir. Olimpos Beydağları Milli Parkı içinde yer alan Çıralı, deniz kaplumbağalarının da üreme yeridir. Aynı zamanda 3 kilometrelik muhteşem bir kumsala sahiptir. Olimpos sit alanı olduğundan burada büyük oteller yer almaz. Kadir’in Ağaç Evleri gibi doğa ile uyumlu pansiyonlar bulabilirsiniz.

Antalya’da çocuklarla gezilebilecek yerler
Antalya’da çocuklarla gezilebilecek yerler

Phaselis Antik Kenti

Antalya’da çocuklarla gezilebilecek yerler arasında çocuklara en uygun olan alanlardan biri de Phaselis Antik Kenti’dir. Burada tarihi doku içinde 3 adet plaj bulunur. Giriş ücretlidir ve yetişkin 36 TL. Müzekart sahibiyseniz %10 indirim var. Çocuklara para alınmıyor. Tarihî alanın yanında yer alan plajlardan durgun ve genellikle sıcak olan denize çocuklarla girmek münkün. Deniz sığ olduğundan çocuklar açısından da mükemmel. Yeşillikler yanı başınızda.  Eğer sıcaktan bunalırsanız ağaçların altında uzanabilirsiniz. Yanınıza sandviç, su, buz, soğuk yiyecek ve içecek alabilirsiniz. Burada piknik yapmak yasak. Ateş yakmak yasak. Mangal yapmayı hayal bile etmeyin çünkü sigara içmek bile yasak. Çok da haklı sebepleri var. Tarihî alan çam ağaçları altında ve çamların ufacık bir kıvılcım ile tutuşması, tarihin yanması çok mümkün.

Termessos Antik Kenti

Antalya’nın yaklaşık 30 kilometre kuzeybatısında yer alır. Termessos Antik Kenti, deniz seviyesinden 1.150 metre yükseklikte Güllük Dağı’nın kuzeybatı kısmına, Anadolu’nun en eski halklarından Luviler’in soyundan gelen Solymler tarafından kurulmuştur. Son olarak Romalıların yaşadığı antik kenti gezmek isteyebilirsiniz.

Kaş

Kaş için Antalya’dan batıya doğru arabayla yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Kaş küçük ama popüler bir tatil merkezidir.  Burada oteller genellikle oda kahvaltı ya da yarım pansiyondur.  Yazlık kiralamak popüler bir uygulamadır. Çocukla tatil için Kaş’ı tercih ederseniz yolu göz önüne almanız gerekecek. Fakat son derece doğal, el değmemiş güzelliği ve sakinliği ile Kaş sizi büyüleyebilir. Koyları, serin suları, dalışa elverişli alanları ile popüler bir yer olan Kaş’ın en ünlü plajı Kaputaş’tır. Genellikle denize giriş iskelelerden yapıldığı için yeni yüzmeyi öğrenen küçük çocuklar için çok uygun olmayabilir. Eğer çocuğumu sahilde bırakayım kumalarla oynasın diyorsanız diğer merkezlere öncelik verebilirsiniz.  Gece eğlencesi ile de ünlü olan Kaş’ta gençler için gece kulüpleri yer alır.

Alanya

Alanya ise çocukla tatil yapmayı tercih edenler için son derece sakin, geniş kumsalı olan güzel bir bölge. Antalya’dan doğuya doğru düz otoyoldan, 2 saatlik mesafede yer alıyor. Burada da Alanya Kalesi, Damlataş Mağarası görülmeye değer yerler arasında. Damlataş Mağarası sarkıkları ile meşhur ve solunum problemlerine iyi geldiği düşünülen bir mağara. Alanya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Antalya’da ne yenir?

Antalya’da her çeşit yemek bulmak mümkün. Bölgeye has ünlü ve yaygın yemeği ise köfte piyaz satan restoranlarda yapılan tahinli piyaz. Bunun haricinde kebapçılar, dönerciler, fastfood restoranlar, balık restoranları şehir merkezinde özellikle Kaleiçi civarında bol miktarda var. En ünlü ve lüks kebapçısı ise 7 Mehmetler. Canınız Suşi isterse Lara tarafında mevcut. Bunun dışında otellerde her çeşit dünya mutfağı yemekleri açık büfe olarak sunuluyor. Eğer turistseniz ve dönüşte yiyecek bir şey götürmek istiyorsanız. Bergamot reçeli ve Türk lokumu satın alabilirsiniz.