Amazon Türkiye bebek kategorisiyle de hizmette!

Amazon Türkiye bebek kategorisiyle de hizmette!

Online ticaret şirketi Amazon aylardır bekleniyordu ve nihayet Türkiye pazarına girdi. 1995 yılında kurulan Amazon, uzun süredir e-ticaret alanında dünyada hizmet veriyor. Bence bu durum Türkiye’de faaliyet gösteren e- ticaret siteleri için iyi bir tecrübe olacak ve hizmet kalitesi adına iyi sonuçlar doğuracaktır.

Amazon Türkiye bebek kategorisiyle de hizmette!

Yerel e-ticaret şirketlerinin bazıları bu durumdan çok rahatsız  oluştur elbet. Aslında Amazon’un gelişi, yıllardır el atmadığı konu kalmayıp dergiler çıkarıp medyaya, oradan başka branşlara atlayan, hiç alanı olmadığı halde her şeye giren ve neredeyse kendini sağlık gurusu ilan edecek işler yapan bazı e-ticaret sitelerinin de akıllarını başlarına almaları için bir fırsat olabilir. Her şey bizim olsun, her yerden para kazanalım zihniyetiyle iş yapmak sürdürülebilir olsaydı, ülkemizdeki çok büyük holdingler her yeri satın alır her işi kendileri yapardı zaten. Demek ki sürdürülebilir bir şey değil. Ayrıca etik de değil.

Amazon’dan belki de öğrenilecek çok şey vardır. Örneğin ticaret yapmak gibi. Çünkü Global marka olmak çok detaylı bir iştir. Bizde bu globalleşme işini anlatanlar genellikle bir işte dikiş tuturamamış insanlar olduğundan, anlatmakla öğrenilemiyor ve bu nedenle de Amazon gibi bir şirketi izleyerek öğrenmek gençler için daha sağlıklı olabilir. Amazon’un ülkemizdeki yeni girişimler için de iyi bir rol model olacağına inanıyorum.

Malum medya algımız üzerinde olumlu olumsuz etkiler yaratıyor. Amazon’un Türkiye’ye girmesiyle rahatı bozulan tekelleşme yolunda olan bazı e-ticaret siteleri bu işe doğal olarak çok bozulmuştur. Onun için bu dünya şirketi hakkında eleştiriler de bir hayli fazla olacaktır. Bunlardan etkilenmeden, kullanıcının en doğruyu deneyerek görebileceğine inanıyorum. Rekabet iyidir.

Amazon Türkiye doğru yönetilirse iyi hizmet sunar

Her zaman pazara dışarıdan gelen misafirler tepkiyle karşılanır. Bu çok doğal. Biz burada oynuyorduk bu çocukta nereden geldi mahalleye şimdi mantığı. Tüm dünyada kendini ispatlamış bir markanın ülkemizde iyi hizmet sunamaması için bir sebep yok. Yerel işbirlikleri iyi olduğu ve iyi yönetildiği takdirde faydalı olacaktır.

Siz medyada çıkan haberlere değil kendi deneyiminize güvenin.

 

Serap Torun

Gazeteci/ KidsGourmet Yayın Yönetmeni

Kids Haber
Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.