Amazon otizmi tedavi ettiğini iddia eden iki kitabın satışını durdurdu!

Amazon otizmi tedavi ettiğini iddia eden iki kitabın satışını durdurdu!

Son günlerde dünya devi şirketler sahte bilim yaymaya çalışan bazı çıkar gruplarına karşı ardı ardına önlem alıyor. YouTube, Facebook, Pinterest’in ardından Amazon da önemli bir adım attı. Ebeveynleri yanıltarak, bilimsel gerçeklere dayanmayan ve ailelerin çocuklarını toksik maddeler ve deve sütü gibi bilimsel dayanağı bulunmayan aksine son derece zararlı bir kimyasal olan MMS (klordioksit – Mucize Mineral Solüsyonu) gibi solüsyonları öneren iki kitabın satışını durdurdu. Amazon, “Otizm Olarak Bilinen Belirtileri İyileştirme” ve “Otizmle Mücadele Et ve Kazan” başlıklı bu iki kitabı Çarşamba günü dünya çapında satıştan çekti. Kitaplardan birinin yazarı olan Kerri Rivera daha önce ülkemize de gelmiş ve basında yer almıştı. ABD’li biyomedikal uzmanı olan Kerri Rivera,tıp doktoru değildir.

Ne yazık ki bilinen bir otizm tedavisi henüz yok. Şu an otizmli bireylerin topluma kazandırılabilmesi için tek yol özel eğitim. Ancak umutsuzluğa düşen pek çok aile “acaba işe yarar mı?” düşüncesiyle bilimsel olmayan yöntemleri deneyebiliyor. Bu yöntemler arasında yer alan MMS solüsyonu konusunda ise FDA uyarıyor. Bir çeşit “çamaşır suyu” olan bu maddeyi internette otizme çare gibi gösteren pek çok internet sitesi var. Oysa içildiğinde otizmi iyileştireceği iddia edilen bu madde miktara bağlı olarak evlerde kullanılan çamaşır suyundan daha güçlü olabiliyor. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), insanları “sağlığa ciddi zarar verebilecek endüstriyel bir çamaşır suyu” olarak adlandırdığı MMS içmemeleri konusunda özellikle uyarıyor.

Geçtiğimiz günlerde YouTube, Facebook, Pinterest de aşı ile ilgili yalan ve bilimsel olmayan haberlere karşı önlem alacağını bildirmişti. Bu yaklaşımlar ile bilimsel olmayan yöntemlerle toplum sağlığını tehlikeye sokan içeriklerin engellenmesi planlanıyor. Daha sağlıklı ve iyi bir toplum için tüm bu gelişmeler ümit vaat ediyor.

Serap Torun
Gazeteci