Alerji doğumdan önce engellenebilir mi?

Yüzyılın hastalığı olarak karşımıza çıkan alerji, sezaryen doğum yapan annelerin çocuklarında %20 ve daha fazla görülebilirken, normal doğumla bu rakam daha aza indirilebiliyor.

Alerjik reaksiyonlar ölümle sonuçlanabilir. Alerji bütün vücudu tutan bir hastalıktır. Bebeklikten yetişkinliğe kadar geçen süreçte farklı belirtilerle kendini gösterir, genetik faktörlerinde önemlidir. Bu hastalıkla mücadele anne karnında başlar. Annenin hamileyken doğal ve yeşil bir ortamda yaşaması, solunum yoluyla doğadaki zararsız mikroplara maruz kalması, bebekte alerji gelişimini azaltan etkendir. Hamileyken, çiftlik ortamında olduğu gibi hayvansal ve toprak kaynaklı zararsız mikroplarla temas eden bir annenin, bebeğinin de bağışıklık sistemi gelişir ve bu alerjiden uzaklaşmayı sağlayan birinci adımdır.

Normal doğum alerjiyle mücadelede ikinci ve önemli bir adım, annenin doğum kanalındaki sağlıklı flora mikroplarla temas ederek, bebeğin bağışıklık sistemini geliştirecek ilk doğal uyarıyı alır.  Sezaryen doğumla dünyaya gelen bebekler tamamen steril bir ortamda doğduklarından ve bu sırada hiçbir mikropla temasları olmadığından bağışıklık sistemleri alerjiye yatkın hale gelmektedir.

Mikrop bebeğinize güç verecek

Bağışıklık sistemi mikroplarla ne kadar çok temas ederse; alerjiden o kadar çok uzaklaşıyor. Tam tersi mikropla mücadele ne kadar kısıtlanırsa; bağışıklık sistemi de alerji yönüne kayıyor. Günümüzde aileler, bir yandan çocuklarını hastalıklardan korumaya çalışırken diğer bir yandan alerjik reaksiyona yatkın hale getiriyor. Özellikle ailesinde alerjik hastalık bulunan anne adayları, tıbbi bir zorunluluk olmadıkça sezaryen doğumun tercih etmemeli, hayvan ve toprak temasından kaçınmamalı, sık sık doğa ile iç içe olmalı.