Akdeniz Engelsiz Sanat Üniversitesi projesi etkinlikler ile başladı

Akdeniz Engelsiz Sanat Üniversitesi projesi etkinlikler ile başladı

Sanat, bu defa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Antalya Sevgi Evleri Erkek Yetiştirme Yurdu’nda yaşayan okul öncesi çocuklar ile buluştu. Yürütücülüğünü Avrupa-Akdeniz Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nihal Kubilay’ın yaptığı proje kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Antalya Sevgi Evleri Erkek Yetiştirme Yurdu’nda sanat etkinlikleri gerçekleştirildi. Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin eşlik ettiği sanat etkinliğinde sevgi evlerinde kalan okul öncesi çağındaki çocuklarla akrilik boya ve çeşitli malzemelerin kullanımı ile çalışmalar yapıldı.

Projede öğrenci ve öğretim üyeleri de yer aldı

‘Akdeniz Engelsiz Sanat Üniversitesi’ projesi ile üniversite öğrencileri, öğretim üyeleri ile çocuğundan yaşlısına toplumun farklı kesimlerini bir araya getirerek kaynaştırmayı hedeflediklerini söyleyen Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nihal Kubilay; “Bu proje çerçevesinde kimi zaman Sevgi Evleri’nde kalan çocuklarımız ile kimi zaman engelli gençlerimiz ile kimi zaman ise huzur evi sakinleri yaşlılarımız ile bir araya gelecek ve çeşitli sanatsal çalışmalar yapacağız. Ayrıca bu proje ile sanatın birleştirici, huzur verici ve rehabilite edici gücünü kullanarak sanatın engel tanımadığını ve her yerde uygulanabilir olduğunu topluma göstermeyi ve bu anlamda toplumsal bir farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Kubilay; “Üniversite öğrencilerimizin özgün fikirleri ile zenginleştirdiği ve Antalya Sevgi Evleri Erkek Yetiştirme Yurdu Müdürü Ali Özdemir ve kurumun çalışanlarının hep birlikte bu coşkuya ortak olduğu sanat etkinliğimiz oldukça güzel geçti. Projemizin bir sonraki etkinliğini 3 Aralıkta gerçekleştireceğiz. O etkinliğimizde engelli gençlerimizi 3 gün süreyle Güzel Sanatlar Fakültemizde misafir edeceğiz. Etkinlik kapsamında gençlerimizle; yağlı boya, gravür, heykel, seramik veya taş baskı yapacağız. Bu süreçte projemize göstermiş olduğu ilgi ve desteklerinden başta Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Ünal’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.