3D yazıcılar ile organ üretme yolunda hızla ilerliyoruz

3 boyutlu yazıcılardaki gelişmeler son yıllarda âdeta zirve yapmış durumda. Bioprinting, biyomühendislik eşliğinde canlı yapay organlar üretebilmekte. İlerlediğimiz yıllarda belki de bize insan vücudundaki tüm organları üretip, nakledilebilir hale gelmelerinde bir anahtar olacaktır. İnsan vücudunun tamamını 3D yazıcılar ile üretme yolunda ilerliyoruz. İşte bazı örnekler…

Saç

İnsan vücudunun tamamını 3D yazıcılar ile üretme yolunda ilerliyoruz
Carnegie Mellon University

Tortu, kalıntı tellerinden ilham alınarak sıcak, yapıştırıcı makineleriyle yapıldı. Carnegie Mellon Üniversitesi’nin insan-bilgisayar etkileşimi enstitüsünde yapay iplikçiklerle yumuşak iplikler, kıllar, lifler olarak kopyalanabilir hâle getirildi. Bununla bir gün tamamen takma saç üretimi yapılabilmesi ümit ediliyor.

İnsan Beyni

3Doodler / YouTube

Henüz insan beyni kadar karmaşık olamasa da bilim insanları buna yakın işlevde bir doku tasarımı yapıyor. Avustralya’daki 3d yazıcılar kullanılarak serebral kortekse çok benzer bir biyolojik doku katmanı tasarımında yeni bir metot geliştirdi.

Profesör Wallace: “Halen 3d yazıcılardan beyin yazdırabilecek duruma gelmemize uzun bir yol var fakat nöronal iletişimde hücrelere düzenlenebilirlik yeteneği kazandırılması ileriye doğru büyük ve değerli bir adımdır” dedi.

İskelet ve Kemikler

The Chirurgeon’s Apprentice

Henüz ilik konusuna çözüm bulunamasa da bilim insanları, 3d yazıcıları kemik nakli için elverişli görüyor. 2014’te Hollanda da doktorlar 3d yazıcıdan başarıyla ve ilk kez bir insan iskeleti ürettiklerini duyurdular.

Aynı yıl Newcastle’da bir cerrah, 3d yazıcı kullanarak orjinalinin yarısını kanser yüzünden kaybetmiş bir adam için yeni bir pelvis üretti. İlave olarak adli antropologlar suçluları tespit edebilmede işlerine yaradığı için 3d yazıcılara gittikçe daha çok güveniyorlar. Bu da tüm dünyadaki bilim insanları açısından, fosiller üstünde çalışabilmeleri için güzel bir gelişmedir.

Omurga

REUTERS/Jason Lee

Son zamanlarda omurlar için 3d yazıcıdan baskıya olan ilgi artmış durumda. Haziran ayında bir Alman şirketi  JOIMAX FDA dan EndoLIF On-Cage ürününü satmak için gerekli yetkiyi aldı. Ürün lumbar omurgada füzyon için “minimal invaziv”  alternatif sunuyor. Yine aynı ay Oxford Performance Materials da 3d baskılı spinal implantlar için FDA onayı aldı.

Kulaklar

CEN Online / YouTube

Bilim insanları 2013 yılında ilk kulak naklini yaptıklarını duyurdu. Cornell Üniversitesi’ndeki biyomühendisler protez için 3d yazıcıyı kullanarak gerçekçi bir malzeme yaratmak amacıyla “canlı hücrelerden yapılan enjekte edilebilir jeller” elde etmeyi başardı. Princeton bilim insanları da aynı yıl elektronik bileşenleri bir hidrojel (diğer yazdırılmış biyolojik dokular gibi) enjekte ederek kulaklara radyo dalgalarını işitebilme yeteneğini kazandırdı.

Gözler

2014 yılında Birleşik Krallık merkezli bir firma olan Fripp Design and Researsch 3d yazıcıyla saatte 150 den fazla protez üreteceğini duyurdu. MHOX’deki İtalyan araştırmacılar 2027 yılına kadar lens odağını büyütebilecek ve wifi kontağı kurabilecek, bir göz lensi üretebilmeyi umuyor. Araştırmacılar ihtiyaç sahipleri için sentetik göz çalışmalarına da hız kesmeden devam edecekler.

Çene ve Dişler

2012 yılında (doktorlar alanında ilk operasyon olarak anıyor)  83 yaşında bir Hollandalı kadına yapay bir çene nakledildi. Bir diğer çene alıcısı ise Zimbawe’den çenesi kullanılmaz halde olan ve yüzünde mayın patlaması izleri bulunan bir adamdı. Peki ya bu çenenizi dişlerle doldurmak istediğinizde nelerle karşılaşacaksınız? 3d yazıcılardaki son güncellemelerle beraber şu an diş hekimi izniyle bir diş üretimi yazıcıyla 6.5 dakika.

Burun

Tessa Evans,  son derece nadir görülen tıbbi bir durum olarak burunsuz ve dolayısıyla koku duyusuna sahip olmadan doğdu. Tessa bu soruna sahip hastalardan yalnızca biri ama o artık 3d yazıcı sayesinde bir burnu olacağını biliyor. Kulaklarda olduğu gibi bu süreçte de sadece kıkırdak üretildiğinden daha da hızlı oluyor. Malzeme 16 dakikada vücuda monte edilebiliyor.

Boğaz

Great Ormond Street Hospital / YouTube

Geçtiğimiz yıllarda nefes borusu olmadan doğan Hannah Warren, biyomühendislikle, plastik fiberlerden kendi hücreleri aracılığıyla üretilen ve nakledilen organa sahibi birey oldu. Aynı ay 3 vaka 3d yazıcıyla yapılan bu implant sayesinde hayata tutundu.