23 Nisan Atatürk’ten armağan

Bugün TBMM’nin (Türkiye Büyük Millet Meclisi) kurulduğu gün. 1920 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ülkemizin bağımsızlığının temel taşlarından birinin daha atıldığı gün. Türkiye’nin ilk millî bayramı olan 23 Nisan, 1924’te bayram olarak kutlanmaya başlamıştır. Bu tarihten 5 yıl sonra ise 23 Nisan 1929’da Atatürk’ün bu bayramı çocuklara armağan etmesiyle 1929 yılında ilk defa Çocuk Bayramı olarak da kutlanır.

23 Nisan’ın Çocuk Bayramı oluşu TBMM’nin açılışıyla ilişkilidir. Ancak başta farklı bayramlar olmuştur. Bu Bayram 23 Nisan 1927’de Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin (Çocuk Esirgeme Kurumu) o günü “Çocuk Bayramı” olarak adlandırmasıyla başlamış kabul edilir. Savaşın yaralarını sararken öksüz ve yetim kalan çocuklar düşünülmüştür. Mustafa Kemal Atatürk’ün de desteğiyle çocuk bayramı olarak kabul görmüştür. 1979’da ise altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşınmıştır.

23 Nisan Atatürk'ten armağan

“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.” Mustafa Kemal Atatürk 

Anne babalar olarak çocuklara bugünün önemini bir ulusun mücadelesini ve zaferini anlatmak da bizlerin görevi. Atalarımızın canları pahasına koruduğu ülkemiz ve bağımsızlığımız bizlerin en kıymetli hazinesidir. Onu geliştirmek, onu korumak ise her Türk vatandaşının başlıca görevidir. Onca olanaksızlık içerisinde kazanılmış zaferlerin devamı günümüzde millî birlik, dostluk, kardeşlik ve huzur altında çok çalışarak mümkündür. Bunların yapılabilmesi için ise eğitim ve çok çalışmak gerekir. Bize bu güzel bayramı ve vatanı armağan etmiş atalarımıza olan borcumuzu ancak bu şekilde ödeyebiliriz.

Çocuklar bir ülkenin geleceğidir, onları sevmek, korumak, eğitmek ise biz yetişkinlerin ilk ve en önemli görevleridir. Vatansız bir millet düşünülemez. Bunun için çocuklarımıza millî bayramlarımızın önemini anlatmalı ve onları iyi, vatansever bireyler olarak yetiştirmeliyiz.

Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel Türkiye’nin istikbâline, kendi benliğine, millî an’anelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzûmu öğretilmelidir.” (1 Mart 1922 TBMM açış konuşmasından)

Kaynak: TBMM

Kidsgourmet yayın yönetmeni. Büşra Yılmaz'a kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.