15. İstanbul Bienali’nin çocuk kitabı Opti ile Pesi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 15. İstanbul Bienali kapsamında hazırlanan çocuk kitabı Opti ile Pesi: Komşuluk Şarkısı çocuklarda güncel sanata, merak uyandırmayı amaçlıyor.Kitapta, İstanbul’da yaşayan Opti ile Pesi adlı iki martı, İstanbul Bienali’nde bir yolculuğa çıkıyor. Opti ile Pesi, bu yolculukta çocuklara İstanbul Bienali’nde yer alan yedi eseri tanıtıyor. İstanbul Bienali’nin bu yılki teması olan iyi bir komşu kavramı kitapta çeşitli oyunlar aracılığıyla incelenirken, kitabın sonunda yer alan sözlük aracılığıyla çocukların güncel sanata dair kelimeler ve kavramlarla tanışması da sağlanıyor

15. İstanbul Bienali’nin çocuk kitabı Opti ile Pesi

Yekta Kopan’ın yazarlığını, Gökçe Akgül’ün çizimlerini ve Ecehan Toprak’ın grafik tasarımı yaptığı Opti ile Pesi: Komşuluk Şarkısı kitabının yayın yönetmenliğini Burcu Ural Kopan üstlendi. Hazırlık aşamasında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü akademisyenlerinden Doç. Dr. Feyza Çorapçı’dan akademik danışmanlık desteği alınan kitap, merak uyandırıcı hikâyesi, eğlenceli çizimleri ve renkli tasarımıyla okuma ve izleme sürecini keyifli bir oyuna dönüştürüyor.

Bernard van Leer Vakfı’nın katkılarıyla, çocuklar için hazırlanan eğlenceli ve öğretici İstanbul Bienali kitabı Opti ve Pesi: Komşuluk Şarkısı, tüm bienal mekanlarından ve anlaşmalı kitabevlerinden, ücretsiz olarak temin edilebiliyor.

15. İstanbul Bienali, 12 Kasım’a kadar devam ediyor

Elmgreen&Dragset küratörlüğünde, iyi bir komşu başlığıyla 16 Eylül’de başlayan ve 32 ülkeden 56 sanatçının ev, mahalle ve aidiyet kavramlarıyla ilişkili işlerinin sergilendiği 15. İstanbul Bienali, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, İstanbul Modern, Pera Müzesi, Ark Kültür, Yoğunluk Sanatçı Atölyesi ve Küçük Mustafa Paşa Hamamı olmak üzere 6 farklı mekânda, 12 Kasım tarihine kadar ücretsiz olarak gezilebiliyor.

Bienalde çocuklar için başka neler var?

15. İstanbul Bienali’nin kamusal programı kapsamında çocuklar ve gençler için farklı etkinlikler düzenleniyor. Pera Müzesi’nde gerçekleştirilen tanışma programlarında, bienalin genç ziyaretçileri ev, komşu ve mahalle kavramları üzerine sorular sorup tartışmalar yürütürken, kendi sanat eserlerini de yaratıyorlar. İKSV’nin Nejat Eczacıbaşı Binası’nda düzenlenen Genç Süper Kahramanlar atölyesinde ise çocukların çizdiği kendi süper kahramanlarını yaratıyorlar. İstanbul Bienali’nin “Mülteciyim Hemşerim” Dayanışma Ağı’yla başlattığı işbirliği kapsamında ise, dayanışma ağının mahalle dernekleri aracılığıyla faaliyet gösterdiği Yarımburgaz, Okmeydanı ve Bayramtepe mahallelerinde yaşayan çocuklar, İstanbul Bienali’ni ziyaret ederek atölye çalışmalarına katılma imkânı buluyor.