10 Kasım için Dolmabahçe ve Anıtkabir hazır

10 Kasım için Dolmabahçe ve Anıtkabir hazır
10 Kasım için Dolmabahçe ve Anıtkabir hazır

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa kemal Atatürk’ü 10 Kasım’da ziyaret etmek isteyenleri ağırlamaya hazırlanan Dolmabahçe Sarayı, günlerdir anma törenleri için hazırlanıyor. Tüm yurtta gerçekleştirilecek anma törenlerinde Dolmabahçe Sarayı, Anıtkabir ve Selanik’de yer alan Atatürk’ün doğduğu ev özel öneme sahip olduğundan bu noktalarda özel hazırlıklar yapıldı.

Kalabalık bir ekibin çalıştığı hazırlık süreci sonunda titizlikle temizlenen ve düzenlenen sarayı, 2018 yılı anma törenlerinde yaklaşık 80 bin kişi ziyaret etmişti. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’da kaldığı süre içerisinde kullandığı, pek çok tarihi olaya şahitlik etmiş olan Dolmabahçe Sarayı sabah saat 07:00 itibariyle açılacak ve Ata’nın vefat ettiği saat olan 09:05’de çalınan sirenlerle saygı duruşu ve anma töreni başlayacak. Bu yıl Pazar gününe gelen 10 Kasım’da ailece Ata’nın anma törenlerine katılmak isteyebilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı anma törenine katılanlar, önce sarayın Hasbahçe denilen bölümünden yürüyerek saraya geçebilecek. Ziyaretçiler, saray içinde Halife Merdivenleri denen merdiveni çıktıktan sonra Mavi Salona ulaşacak. Daha sonra 71 numaralı oda olan Atatürk’ün vefat ettiği oda, çalışma odası gezilebilecek. Tören sırasında Türk Bayrağı serili olan Atatürk’ün vefat ettiği yatağın başında resmi görevliler nöbette olacak.

Anma töreni tüm yurtta olduğu gibi Mustafa kemal Atatürk’ün doğduğu Selanik’te yer alan müze evde de yapılacak. Müze, Atatürk’ün çocukluk ve gençlik yıllarının geçtiği yer olarak da önemlidir. Selanik’teki Türk Konsolosluğu ile aynı yerde bulunan bu değerli ev, sonradan sahibinden satın alınarak müze hâline getirilmiş bu sebeple de pek çok eşya İstanbul’dan buraya nakledilmiştir. Evin anahtarları 19 Şubat 1937 de Türk Konsolosluğu’na teslim edilmiştir. Evin ikinci katında Atatürk’ün doğduğu oda yer alır. Bura Atatürk’ün tunçtan yapılmış bir de büstü bulunuyor.

Atatürk Evi Müzesi
Atatürk Evi Müzesi

Yine eşzamanlı olarak Ankara’da başlayacak olan anma törenleri için Anıtkabir’de ziyaretçilerini bekliyor olacak. Resmi törenin ardından Anıtkabir tüm gün ziyaret edilebilecek.Bu yıl 10 Kasım tarihinin pazar günü olması sebebiyle anma törenlerine daha fazla katılım olacağı tahmin ediliyor.

Büşra Yılmaz
Kidsgourmet yayın yönetmeni. Büşra Yılmaz'a kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.