1 yaşındaki bebekler neler yapabilir?

1 yaşındaki bebekler neler yapabilir?

Miniklerimizin 12. ayda genel olarak neler yapmalarını bekleriz…

Bebeğimizin ilk doğduğu günü hatırladığımızda, bir yıl içinde neler öğrenip, nasıl geliştiğine hayret edebiliriz, gerçekten mucize gibi.

12 aylık bebekler geceleri 10-12 saat kadar uyuyabilirler. Gündüzleri de 1-2  kere uyuyabilirler. Gece beslenme içim hala uyanıyorsa bu artık açlıktan değil alışkanlıktandır. Meme veya biberon emmek onu rahatlattığı için uyanıyor olabilir. Artık uykunuzu bölen gece beslenmesini rafa kaldırmak istiyorsanız daha küçük bir biberon verin veya emzirme seansını minik minik azaltarak kısa kesin. Zamanla azalta azalta bu gece beslenmelerine son verin. Fakat bu minik azaltmalar ilk başta bebeğinizin fark bile edemeyeceği kısalıkta azaltmalar olmalı. Ben denedim işe yarıyor.

Bir yaşında bebeklerin yarısı bir kaç saniye belki daha fazla tek başlarına ayakta durabilirler. İstatistiklere göre 12 aylık dört bebekten biri düzgün yürümeyi öğrenir. Eylül 12 aylık ve yürüyor mu? Hayır. Bence yürümesi 13 veya 14. ayı bulacak. Sizin de böyleyse paniklemeyin, doğal. 14. Ayda yürümüş olmalarını bekliyoruz 🙂

Bu ayda cımbız tutuş artık çok iyi gelişmiştir, kitabın sayfalarını çevirir, eline kalem verdiğinizde de rastgele noktalar küçük çizikler yapabilir. Yeme içme seanslarında gerekli aletleri daha iyi kavrayabilir. Yemek yemekle ilgili problemi yoksa ve motive ise çatala yiyeceği kendi batırabilir ve ağzına götürebilir.

Artık bebeğiniz bulunduğu ortamda dikkatini dağıtan şeyleri eleme ve ilgi duyduğu şeye odaklanma becerisini sergileyebilecek düzeye gelmiştir.  Ayrıca bebeğinizi farklı dokuları hissetme deneyimini mutlaka yaşatmalısınız. Örneğin yürümeyi öğrenirken çim, kum gibi yüzeylerin üzerine çıplak ayak basmasına izin verin.

1 yaşındaki bebekler neler yapabilir?

Sıralar

Bir kaç saniye bağımsız ayakta durur

İlk adımlarını atar

Cımbız tutuşunu doğru yapar

Oyuncakları işlevine uygun kullanır

Kendi başına yemek yemeye çalışır- başlar

Aynı anda bakar ve dinler

Dikkat süresi artar

El kol hareketleriyle iletişim kurar

Bildik kelimeleri anlar ve tepki verir

Sözcük dağarcığı genişler

Tek komutlu yönergelere ve basit sorulara tepki verir

Başkalarının hareketleri taklit eder

Sınırları zorlar!!!

Size yemek yedirir gibi yapar, minik minik miş gibi yapma oyunlarını oynamaya başlar.