0 – 3 yaş bebek ve çocuklar ile evde oynanabilecek oyunlar

0 - 3 yaş bebek ve çocuklar ile evde oynanabilecek oyunlar

Çocuklar ile evde etkinlik yapmak çok eğlenceli olabilir.  Hafta boyunca çalışan ebeveyn için çocuklarla geçirilecek güzel zamanlar önemli. Eğer hava şartları  dışarıda zaman geçirmeye uygun değil ise  AVM gezmek yerine ev ortamında çeşitli etkinlikler yapabilirsiniz.  0 – 3 yaş bebek ve çocuklar ile evde oynanabilecek oyunlardan bazılarını siler için derledik.

0 – 1 yaş etkinlikleri

0 - 3 yaş bebek ve çocuklar ile evde oynanabilecek oyunlar

Bu yaş grubunda yapılabilecek etkinlik mi olur demeyin. Zaten emzirme, beslenme, banyo vb işlemleri ile tüm gün iletişimde olacaksınız ama bu görevleri eğlenceye çevirmek de mümkün. Nasıl mı?  Onlar ile bol bol konuşarak ve gülerek. Yaptığınız her işlemi sözlü olarak da anlatın. “Şimdi banyo zamanı, kıyafetlerimizi çıkarıp banyoya gireceğiz, su ile oynayacağız” vb. Zekâ gelişiminin en hızlı olduğu bu süreçte bu gelişime katkıda bulunmak istiyorsanız ihtiyacınız olan şey bebeğiniz ile bol bol zaman geçirmek, sevgi ve iyi beslenme.

Aktivitelere gelince,

 • Parmak kuklaları ile oynayabilirsiniz. Bebeklere neşeli ve gülerek anlatacağınız hikâyeler onları da mutlu edecektir.
 • Masal anlatabilirsiniz. Masal bilmiyorsanız üzülmeyin hem bizim masallarımızdan faydalanabilir ( videodaki masalları siz anlatın bebeğe seyrettirmeyin) hem de kendiniz seyrettiğiniz bir filmi masal gibi anlatabilirsiniz. Cümleleri  -miş, muş gibi kafiyeli, ahenkli seslerle bitirmeniz yeterli.
 • Yerde yumuşak (kumaş) bloklarla oyun oynayabilirsiniz.
 • 9 – 10 aylık bebekler ile emekleme yarışı yapabilirsiniz. Önemli olan oyun oynarken ona eşlik etmeniz ve bunu gerçekten keyif alarak yapmanız.
 • Resimli, sesli kitaplara göz atabilirsiniz.

1 – 3 yaş etkinlikleri

 0 - 3 yaş bebek ve çocuklar ile evde oynanabilecek oyunlar

Bu yaş grubunda alternatifleriniz çoğaldı.

 • Renkleri, şekilleri öğreten blok oyunları oynayabilirsiniz. Blok vb oyunlarınız yoksa evde farklı renkli eşyaları (kumaş, yastık, meyve vb) kullanarak aynı renk ve şekilde olanları eşleştirmesini öğretebilir bunu bir oyuna çevirebilirsiniz. Örneğin, kırmızı 2 elma varsa birini çok zor olmayan bir yere diğer birkaç farklı gıda veya eşya ile saklayıp elinizdeki kırmızı elmayı göstererek aynısını bulmasını isteyebilirsiniz.
 • El becerilerini geliştirmek için evde yaptığınız hamur ile şekiller ve resim yapabilirsiniz.
 • Parmak boyası ile yere veya duvara gerdiğiniz bir bezi boyayabilirsiniz.
 • Kitap, masal, hikâye bu yaş grubu için de geçerli. Bol resimli kitaplar tam da size göre.
 • Evde saklambaç oynayabilir, dans edebilir,  fazla olmamak kaydıyla birlikte 1 çocuk filmi seyrebilirsiniz. Masalları birlikte tiyatro oyunu gibi canlandırabilirsiniz.
 • Patates baskı da baskı malzemesini sizin hazırlamanız koşuluyla uygun bir aktivitedir.
 • Etraf biraz dağılacak ama bu yaş çocukları yastıklardan yapılmış küçük evlerin içine girip saklanmaya bayılırlar. Koltuk yastıklarından bir ev yapıp içine girip hayali bir oyun yaratabilirsiniz. Meselâ, ormanda kamp yapıp,  denizde hayali balık tutabilirsiniz. Hayallerinizde korkunç öğeler bulunmamasına dikkat edin. Denizde size köpek balığı saldırmasın, fırtına kopup geminiz batmasın. Mümkünse balık tutun sonra onları eve götürün vb. güzel bir gün geçirin.
 • Eğer oyuncak da olsa bir müzik aletiniz var ise birlikte müzik yapabilirsiniz.
 • 3 yaş grubu çocuklar ile 3 boyutlu kitaplar okuyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

3 yaş çocuk etkinliği: Evde tropikal ada keyfi

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler en güzel 17 oyun

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.