Ana SayfaAileEl bakımı için evde uygulayabileceğiniz maskelerler

El bakımı için evde uygulayabileceğiniz maskelerler

-

Corona virüs sebebiyle ellerimizi sık sık yıkıyoruz ve sürekli alkol bazlı solüsyonlarla temizliyoruz. Bu ellerde tahrişe neden olabiliyor. Gün boyu kullandığımız ellerimizin canlılığını, sağlığını sürdürebilmemiz için yüz bakımımız kadar özen göstermemiz gerekiyor. Tüm gün sık sık yıkanan, çeşitli işlerde farklı ısı, madde ve işlere maruz kalan ellerimiz üzerindeki cildimiz oldukça incedir ve kök hücre kaynağı açısından yüzümüzden daha fakirdir.

El bakımı için evde uygulayabileceğiniz doğal maskeler

  • Zeytinyağını bir tatlı kaşığı toz şeker ile avucunuza dökün. Ellerinizi 1 dk kadar yıkar gibi hafifçe ovun ve masaj yapın.
  • 1 çay kaşığı limon suyu, gliserin ve 5 damla gül suyunu bir kapta karıştırın. Ellerinize 10 dakika bu karışımla masaj uygulayın.
  • Gliserin ve küçük salatalık parçalarını karıştırıp ellerinize masaj yapabilirsiniz. El derisinin daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.

El bakımı için nelere dikkat edilmeli?

El bakımı için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar ise şöyle;

1-Temizlik malzemelerine dikkat: Ellerin kurumasına yol açan kimyasal ürünleri (deterjanları) kullanırken koruyucu eldiven kullanmaya özen gösterin.

2-Her şeyin başı hijyen: Bulaşıcı hastalıkları önlemenin en etkili yolu ellerin yıkanmasıdır. Yıkadıktan sonra ellere günde en az 3 defa nemlendirici krem kullanmak kurumayı önler.

3-Doğru nemlendiriciyi kullanın: Yağ bazlı nemlendiriciler eller için daha uygundur.  Ayrıca cildin daha canlı görünmesi için meyve asitleri ve vitamin içeren nemlendiricileri deneyin. Nemlendiricinizin pahalı olması gerekmez, etkili olması yeterlidir.

4-El masajı uygulayın: Nemlendiricinizi kullanırken ellere, tırnak kenarlarına masaj yaparak yavaş hareketlerle sürmek nemlendirmede daha etkilidir.

5-Güneşten koruyun: Güneş ışınları zamanla ellerin üzerinde leke ve çil oluşumuna yol açar ve ellerinizin daha yaşlı görünmesine sebep olur. Bu sebeple ellere de güneş koruyucu krem kullanmak gerekir. Ayrıca oluşan lekelerin çeşitli krem ve işlemlerle tedavisi mümkündür bunun için dermatoloğunuza başvurun.

6-Ölü hücrelerden arındırın: Yumuşak hareketlerle ve bir avuç toz şekerle el üstüne masaj yapın. Bu işlem (peeling) ölü hücreleri uzaklaştırır, kan dolaşımını hızlandırır ve el derisinin daha canlı görünmesine sebep olur.

7-Tırnak bakımını için: Tırnaklar ve tırnak kenarları da kuruluktan etkilenir. Bu sebeple tırnakları ve tırnak kenarlarını masaj yaparak nemlendirmek gerekir. Tırnak cilasının uzun süre tırnakta kalması ve aseton kullanımı tırnakların sararmasına yol açabilir. Tırnaklara limon suyuyla masaj yaparak meyve asitlerinin tırnakların parlaklığını korumasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca günlük 2,5 mg biotin takviyesinin tırnakların daha sağlam ve sağlıklı olmasını sağladığı ispatlanmıştır.

8-Beslenme önemli!: Biotin bakımından zengin besinler tırnak sağlığınızı destekler. Bu besinleri eğer sağlıklı besleniyorsanız gün içerisinde yiyeceklerden alırsınız. Biotin bakımından zengin yiyecekler; Ekmek mayası, hardal tozu, yerfıstığı, fındık, ay çekirdeği, tavuk ve sığır ciğeri, yumurta, bademdir. Tırnak kenarlarınızdaki kuruluk ve deri soyulmalarına da saf vazelinle masaj yapmak iyi gelecektir. Ayrıca kalsiyum eksikliği tırnakları kırılgan ve kuru hale getirir. Vitamin B eksikliği tırnak yatağında hastalığa yol açabilir.

Dermatolog Yrd. Doç. Dr. Zahide Eriş Eken